Banesa e pabanueshme prej tërmetit, familja 7 anëtarëshe në Shijak jeton mes varfërisë dhe rrezikut (VIDEO)

06/10/2019 - 11:53

Tërmeti i 21 shtatorit ka bërë që banesa e familjes Keçi në Shijak të dalë jashtë përdorimit. Por, 7 anëtarët e saj jetojnë ende në këtë shtëpi, mes rrezikut dhe shpresës se e keqja do t’i kursejë.

E zonja e shtëpisë, Besnikja  kërkon ndihmë, ndërsa tregon vështirësitë për të mbijetuar në këto kushte. Shtëpia e familjes Keçi është një ndër 62 banesat, që u bënë të pabanueshme në Bashkinë e Shijakut si pasojë e tërmetit, por në pritje të procedurave, pasi dosja e saj është miratuar në mbledhjen e Këshillit Bashkiak. Deri atëherë, kjo familje kalon netët në rrezik.

Blerimi është i vetmi nga 7 anëtarët e famijes Keci, që ka siguruar punë për të mbajtur familjen, ku përveç varfërisë, problemeve shëndetësore të 3 prej tyre, u shtohet tashmë dhe dëmtimi i banesës të tyre.

Ai tregon se Bashkia i ka ofruar që të strehohet në një nga qendrat e vëna në dispozicion, por e ka të pamundur për shkak të problemeeve shëndetësore të babait, nënës dhe vëllait të tij. 

Burime pranë Bashkisë së Shijakut bëjnë me dije se është bërë i mundur evidentimi i të gjithë rasteve të dëmtimeve të pjesshme apo totale, ndërsa pritet vendimi i qeverisë për lëvrimin e fondeve dhe më pas dëmshpërblimi për përfituesit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi qendrën shëndetësore të Laprakës, një prej 4 qendrave shëndet

Universiteti “Aleksandër Moisiu” ka publikuar në faqen e saj, aplikantët të cilët janë shpallur fitues për transferim studimesh dhe progr

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, tha sot në emisionin ‘Open” se rritja e pagave të infermierëve dhe mjekëve do të bëhet

Qeveria Shqiptare ka marrë vendimin për t’u angazhuar financiarisht nëpërmjet mekanizmit COVAX, për të patur vaksinën e sigurt anticovid.

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, t

Disa zona të kryeqytetit do të kenë kufizime në oraret e energjisë elektrike gjatë javës së ardhshme.

Dy ditë pas protestës përpara kryeministrisë, nga ku u kërkua riatdhesimi i më shumë se 60 grave dhe fëmijëve shqiptarë nga kampi Al Hol

Në Qendrën Kombëtare e Transfuzionit të Gjakut, ku nga sot nisi aplikimi i metodës së re për sigurmin e drejtpërdrejtë të plazmës, me apa

Gjithnjë e më shumë nëpër botë, po vërtetohet se Covid-19 ka "aktivizuar" dhe shumë sindroma të tjera të cilat ndeshen shumë rrallë te pa

Pedagogu i Komunikimit Artan Fuga, me anë të një statusi në “Facebook” ka shkruar në liidhje me largimin nga posti i ministres së Arsimit