Banesa e pabanueshme prej tërmetit, familja 7 anëtarëshe në Shijak jeton mes varfërisë dhe rrezikut (VIDEO)

06/10/2019 - 11:53

Tërmeti i 21 shtatorit ka bërë që banesa e familjes Keçi në Shijak të dalë jashtë përdorimit. Por, 7 anëtarët e saj jetojnë ende në këtë shtëpi, mes rrezikut dhe shpresës se e keqja do t’i kursejë.

E zonja e shtëpisë, Besnikja  kërkon ndihmë, ndërsa tregon vështirësitë për të mbijetuar në këto kushte. Shtëpia e familjes Keçi është një ndër 62 banesat, që u bënë të pabanueshme në Bashkinë e Shijakut si pasojë e tërmetit, por në pritje të procedurave, pasi dosja e saj është miratuar në mbledhjen e Këshillit Bashkiak. Deri atëherë, kjo familje kalon netët në rrezik.

Blerimi është i vetmi nga 7 anëtarët e famijes Keci, që ka siguruar punë për të mbajtur familjen, ku përveç varfërisë, problemeve shëndetësore të 3 prej tyre, u shtohet tashmë dhe dëmtimi i banesës të tyre.

Ai tregon se Bashkia i ka ofruar që të strehohet në një nga qendrat e vëna në dispozicion, por e ka të pamundur për shkak të problemeeve shëndetësore të babait, nënës dhe vëllait të tij. 

Burime pranë Bashkisë së Shijakut bëjnë me dije se është bërë i mundur evidentimi i të gjithë rasteve të dëmtimeve të pjesshme apo totale, ndërsa pritet vendimi i qeverisë për lëvrimin e fondeve dhe më pas dëmshpërblimi për përfituesit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.