Mungon promovimi i turizmit në vite, durrsakët pushojnë në Budva, Ulqin e Turqi

Postuar: 12/08/2017 - 14:20

Qarku i Durrësit ka të ndërthurur, turizmin detar, malor e historiko-kulturor, një veçanti kjo që e bën një nga qarqet me asestet më të çmuara për syrin e turistëve. Por prej vitesh asnë prej institucioneve vendore në Durrës nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë promovimi për turizmin në Durrës, jashtë kufinjve të vendit. Në garën e fortë e në konkurrencën e madhe të tregut për të thithur turistët e Evropës Juglindore,  Mali i Zi, ia ka kaluar Shqipërisë, jo sepse ka vijë bregdetare më të bukur se Shqipëria, apo njerëz  më të mirë e mikpritës se vendi ynë, as kushte më të mira (sepse investitorët vendas kanë hedhur miliona e miliarda euro në fushën e turizmit, në Shqipëri), por këtu tek ne nuk ka autoritete, nuk ka drejtues që të ndërrmarrin fushata promocioni për industrinë më fitimprurëse të vendit.

Ditët e fundit agjenci të ndryshme turistike në internet ofrojnë çmime të ulëta për të bërë plazh në Mal të Zi në Budva vajtje –ardhje, brenda ditës. Operatorët turistikë raportojnë situatë pozitive dhe rritje të numrit të pushuese të huaj polakë e çekë, në dy vitet e fundit, por numri i tyre është shumë i vogël në raport me kapacitet pritëse që ka qyteti bregdetar i Durrësit me 62 km vijë bregdetare në territorin e tij.

Për më tepër që fushatat denigruese të bëra gjatë viteve të fundit kanë sjellë ulje të pushuesve vendas në plazhet e Durrësit.

Deri tani asnjë strukturë apo institucion në Durrës nuk ka ndërrmarë asnjë fushatë promovuese të resurseve që ka ky qytet, ndërsa fushatat për prishje imazhi kanë qenë të shumta e të përhershme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një punonjës i portit të Durrësit ka denoncuar pranë redaksisë së portalit DurrësLajm ndotjen mjedisore në portin më të madh në vend.

Ndryshimet klimatike, sidomos ngrohja globale do të ndikojnë negativisht në cilësinë e ujit në Shqipëri, ku rreziku më i madh është për u

Plazhi i Currilave mbetet destinacioni i preferuar për durrsakët e vjetër, ndonëse ndërtimet e shumta kanë transformuar zonën.

Bashkia e qytetit të Durrësit pas punimeve të kryera në kuadër të projektit të ri në rrugën “Pavarësia” në plazh vendosi që qarkullimi  i

Certifikatat “online”, projekti më i ri i Bashkisë së Tiranës Banorët e Tiranës nuk do të rrinë më në radhë të gjata për të marrë certifi

Prej disa ditësh, në pjesën fundore të Shëtitores “Taulantia”, pranë “Sfinksit” janë vendosur shumë stola metalikë.

Gjatë muajve të verës në spitalin rajonal të Durrësit ka një shtim të numrit të fëmijëve të cilët kanë nevojë për ndihmë mjekësore për sh

Sezoni veror krijon një mbingarkesë në zonat bregdetare ku mijëra turistë kalojnë pushimet, por me shumë gjasë i ruan Zoti nga helmimi pr

Shinat e trenit kalojnë në brendësi të zonës së banuar në lagjen nr.13 e pavarësisht këtij fakti siguria për qytetarët nuk është në nivel

Kompensim në të holla dhe kompensim fizik, apo edhe raste ku këto dy skema ‘tradicionale’ mund të aplikohen të kombinuara.