Përurohet në Sukth rruga "Syrja Hako" (VIDEO)

19/07/2018 - 11:44

Një nga rrugët e qytezës së Sukthit do të mbajë emrin "Syrja Hako". Një kuadri të vjetër veteran të luftës dhe të punës që ka pasur disa funksione drejtuese në këtë zonë dhe që ka dhënë një kontribut të çmuar si specialist me përvojë në transformimin e jetës së banorëve.

Në ceremoninë e përurimit të kësaj rruge, kanë marrë pjesë shumë miq e shokë të Hakos, si dhe pjestarë të familjes. Po ashtu në ceremoni kanë përshëndetur prefekti i qarkut të Durrësit, Roland Nasto si dhe kryebashkiaku Vangjush Dako.

Pjesmarrësit e kanë vlerësuar Syrja Hakon si një personalitet që ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në mbarëvajtjen dhe zhvillimin e zonës së Sukthit si dhe rritjen ekonomike të kësaj zone, e cila për shumë vite ka qenë në pararojë të ekonomive të centralizuara të vendit.

Syrja Hako ka lindur në Delvinë më  27 shkurt të 1928-ës dhe është ndarë nga jeta më 31 korrik 2005 në qytetin e Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

''Gjatë muajit tetor, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, mamografët e lëvizshëm po ofrojnë shërbim pa ndërprerje afër ven

Një monitorim i pavarur i zhurmave në qytetin e Tiranës për 2018-en, tregon diferencim të madh të vlerave nga matjet e vitit të kaluar te

Flora Baftjari është zonja nga Vaqarri e cila denoncon publikisht në emisionin “Pa gjurmë” në Report TV dhunën që ushtron i vëllai Edmond

Dhuna është një plagë e shoqërisë, por ajo është edhe më e rëndë kur është brenda katër mureve të familjes.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën në universitetin e Durrësit ofron një alternativë unike në universitetet shtetërore: stu

Event mjaft i rëndësishëm në shoqërinë e një vendi janë martesat.

“Fiks Fare” solli mbrëmjen e kësaj të hëne historinë e dhimbshme të një gruaje, të dhunuar vazhdimisht nga ish-bashkëshorti, me 6 urdhra

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka hapur dyert për 2200 studentë që ulen për herë të parë në auditore, nga 17 mijë që numërohe