Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur mbështetjen e tij për Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike për të vendosur një mision në centralin bërthamor ukrainas të pushtuar nga Rusia në Zaporizhzhia për të shqyrtuar situatën atje.

Mbështetjen e tij, Macron e bëri të ditur gjatë një telefonate të zhvilluar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Si Ukraina ashtu edhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për sulme pranë centralit bërthamor. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres e përshkroi artilerinë dhe raketat e fundit rreth tij si “vetëvrasëse”.

Të dy presidentët diskutuan mbi ngarkesat e anijeve për të transportuar drithëra ukrainase, e cila u largua nga Odesa më herët të martën dhe po shkon drejt Afrikës.  Pas eksportit të 2.8 milion ton drithëra ukrainase përmes “rrugëve solidare” rrugore dhe lumore në korrik, ritmi i këtyre eksporteve “vazhdon të përshpejtohet”, sipas leximit.  Zelensky gjithashtu postoi në Twitter pas thirrjes, duke bërë thirrje për më shumë sanksione ndaj Rusisë.