Xiaomi sfidon hapur Apple

16/01/2015 - 15:35

16 janar 2015 - Kompania kineze e smartphone –ve Xiaomi hodhi sot në treg dy telefonë gjigandë në Pekin, duke konkuruar hapur dhe denjësisht, sipas ekspertëve, iPhone – ët më të fundit të gjigandit Apple. “Mi Note” dhe “Mi Note Pro” u prezantuan nga Shefi Ekzekutiv i kompanisë Leu Jun. Ai i përshkroi telefonat si më të shkurtër, më të hollë dhe më të lehtë se iPhone 6 Plus.

Përveç kësaj, këto dy paisje të reja kushtojnë sa gjysma e iPhone 6 Plus. “Mi Note” futet në kategorinë e “phablet”, të cilat janë në përzierje mes smartphone dhe tabletave sa i përket madhësisë dhe parametrave. Xiomi është kompania e tretë me madhe në botë për prodhimin e smartphone, pas Samsung dhe Apple.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksidentet rrugore shkaktojnë vdekjen e 1.3 milionë personave dhe plagosjen e 10 milionë të tjerëve çdo vit.

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend