TEKNOLOGJI

 • Ndahet nga jeta babai i Inteligjencës Artificiale

  26/01/2016 - 20:17
  Marvin Minsky, një prej pionerëve të inteligjencës artificiale ka ndërruar jetë nga hemorragjia celebrale në moshën 88-vjeçare. Matematicieni dhe shkencëtari kompjuterik ishte një nga ekspertët më...
 • Robotët janë rrugës…

  26/01/2016 - 20:07
  Jeni gati që të bashkëjetoni me një robot? Me 1.2 miliardë dollarë të shpenzuara në investime, 1.9 të tjera në transaksione mes gjigantëve të teknologjisë. 2015-ta ishte një vit i artë për robotikën...
 • iPhone 8, i pari telefon me ekran OLED

  25/01/2016 - 18:30
  Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan. Sipas Reutersit,...
 • Mimicker Alarm ja si ju zgjon

  25/01/2016 - 18:22
  Quhet Mimicker Alarm dhe është një zile dixhitale që shfrytëzon një mënyrë të veçantë për të zgjuar gjumashët. Përveç alarmit të zakonshëm, të jep mundësinë të zgjedhësh tre lojëra brenda një kohe...
 • “Mini-iPhone” prezantohet në mars

  24/01/2016 - 18:12
  “Mini-iPhone apo telefoni i shumëpërfolur i Apple pritet që të prezantohet në mars të këtij viti dhe do të quhet “5se”. Aktualisht besohet se emri i koduar i këtij telefoni është “N69”, por...
 • Bien blerjet për pajisjet teknologjike

  24/01/2016 - 18:05
  Për herë të parë në pesë vjet shpenzimet për pajisje teknologjike kanë rënë në nivel global, si për kompjuter, tabletë, celular etj. Pas triumfit të një viti më parë, kompjuterët parashikohet të...
 • Studimi: Miqtë e Facebook-ut janë falsë e të shtirur

  23/01/2016 - 21:51
  Shumica e miqve tuaj në Facebook nuk duan t’ia dinë fare rreth jush dhe me siguri nuk shqetësohen fare për problemet tuaja. Kjo konfirmohet nga një studim i fundit sipas të cilit, ekziston një lidhje...
 • Tashmë bateritë me litium punojnë nën zero gradë

  22/01/2016 - 20:02
  Bateritë me litium, të zakonshme në përdorimin e smartphone, tablet apo makina elektrike, tashmë mund të punojnë dhe në temperatura të ulëta. Falë shtesës së një ‘flete’ nikeli, dhe me një shpenzim...
 • Google, 1 mld dollarë Apple

  22/01/2016 - 19:32
  Google derdhi 1 miliardë dollarë në arkat e Apple, që kjo e fundit të vendoste si motor kërkimi kryesor google.com në pajisjet e veta me sistem iOS. Agjencia e lajmeve Bloomberg, në një artikull të...
 • Twitter jashtë funksionit

  19/01/2016 - 18:53
  Pas bllokimit të së premtes, Twitter nuk është hapur për miliona përdorues as mëngjesine të martës, si në kompjuter ashtu dhe në versionin mobile. Vizitorëve u shfaqet një mesazh ku shkruan “Nuk...
 • WhatsApp tashmë pa pagesë

  18/01/2016 - 20:57
  WhatsApp ka hequr dorë nga regjstrimi me pagesë në shërbimin popullor të mesazheve. Deri tani, përdoruesi i ri pas një viti do t’i duhej të paguante 99 cent si abonim vjetor. “Teksa jemi rritur,...
 • Xiaomi nuk arrin pritshmëritë

  17/01/2016 - 20:06
  Rritja me ritme rekord të Xiaomi, i quajtur ndryshe dhe “Apple kinez”, nuk ka arritur pritshmëritë. Kompania, sipas faqes PcWorld, bën të ditur se janë shitur 70 milionë smartphone, nën objektivin e...
 • Timoni i parë inteligjent që do të evitojë aksidentet

  16/01/2016 - 18:38
  Shpikësi i ri Xhej Ti Evarts, krijoi timonin e parë të mençur i cili do të shpëtojë shumë drejtues që gjatë drejtimit të makinës kontrollojnë celularin, grimohen, dërgojnë mesazhe, kërkojnë në çantë...
 • Wikipedia tashmë 15 vjeç

  14/01/2016 - 22:21
  Një revolucion i dijes, relativisht e re, që sapo ka mbushur 15 vjeç, ka çuar tashmë në pension librat e rëndë të enciklopedive tradicionale. Wikipedia fik qirinjtë, e publikuar më 15 janar 2001, nga...
 • Zbret në nivelet e 2007, shitja e kompjuterave

  13/01/2016 - 21:38
  Tregu botëror i kompjuetarëve, pavarësisht publikimit të sistemit të ri operativ, Windows 10, nuk pritet të marrë veten. Përkundrazi zbret nën shifrën e 300 milionë pajisjeve të shitura. Në 2015,...
 • Kujdes me sms-të në orarin e punës, shefi ju vëzhgon

  13/01/2016 - 15:42
  Kompanitë kanë të drejtë të monitorojnë mesazhet private të punonjësve të tyre në internet. Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut i ka dhënë të drejtë punëdhënësve të mund të lexojnë mesazhet...
 • Aplikacioni që po çmend internetin (Foto)

  13/01/2016 - 15:22
  “Face Snap” është aplikacioni që mundëson shkëmbimin e fytyrave. Ka filluar të përdoret gjerësisht, edhe pse ka shumë raste ku fotografitë duken vërtet të frikshme.

Pages