TEKNOLOGJI

 • Facebook, tani edhe video direkte

  31/01/2016 - 18:44
  Edhe Facebook po punon seriozisht për videot direkte ‘in streaming’, pasi me pothuajse 1 miliardë e 600 milionë përdorues po tremb seriozisht rivalët më të vegjël si Periscope apo Meerkat. Rrjeti...
 • iPhone tanimë do të karikohet në distancë

  30/01/2016 - 22:00
  Pas tërheqjes së karikuesve në Europë, Apple bën të ditur teknologjinë e tij të re, atë të ushqimit të baterisë së iPhone dhe iPad pa kabllo. Tregtimi i këtij lloj karikimi mund të nisë që në 2017....
 • Apple tërheq karikuesit në Europë

  29/01/2016 - 22:00
  Apple vendosi të tërheqi vullnetarisht miliona karikues, të shitur kryesisht në Europë, pas raportimit të një serie incidentesh elektrike të shkaktuara nga këta karikues. Në një deklaratë publike,...
 • Së shpejti, jeta jonë LIVE në Facebook

  29/01/2016 - 09:38
  Përdoruesit e iPhone-ëve tashmë mund të transmetojnë video live nga Facebook-u me funksionin e ri “Livestream”. Facebook-u filloi testimin e këtij funksioni me një numër të limituar përdoruesish në...
 • Apple prezanton në mars iPad-in e ri

  28/01/2016 - 22:13
  Behet e ditur se Apple përveç mini-iPhone, i cili do të quhet “5se”, në muajin mars do të prezantojë edhe një iPad të ri. “9to5Mac” bën të ditur se iPad i ri do të quhet Air 3, ndërsa do të ketë një...
 • Cortana kujton premtimet

  27/01/2016 - 19:29
  Cortana do të na kujtojë premtimet që kemi dhënë në email. Asistenti zanor i Microsoft do të kontrollojë postën tonë elektronike, duke kërkuar fjalët që kanë të bëjnë me punën tonë deri në fund të...
 • Ndërrojeni menjëherë fjalëkalimin tuaj nëse ndodhet në këtë listë

  27/01/2016 - 10:16
  Kompania për menaxhimin e fjalëkalimeve “SplashData” ka publikuar listën e saj vjetore me fjalëkalimet më të zakonshme të vitit 2015. Këto fjalëkalime, përveçse janë më të përdorurat të vitit që lamë...
 • Ndahet nga jeta babai i Inteligjencës Artificiale

  26/01/2016 - 20:17
  Marvin Minsky, një prej pionerëve të inteligjencës artificiale ka ndërruar jetë nga hemorragjia celebrale në moshën 88-vjeçare. Matematicieni dhe shkencëtari kompjuterik ishte një nga ekspertët më...
 • Robotët janë rrugës…

  26/01/2016 - 20:07
  Jeni gati që të bashkëjetoni me një robot? Me 1.2 miliardë dollarë të shpenzuara në investime, 1.9 të tjera në transaksione mes gjigantëve të teknologjisë. 2015-ta ishte një vit i artë për robotikën...
 • iPhone 8, i pari telefon me ekran OLED

  25/01/2016 - 18:30
  Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan. Sipas Reutersit,...
 • Mimicker Alarm ja si ju zgjon

  25/01/2016 - 18:22
  Quhet Mimicker Alarm dhe është një zile dixhitale që shfrytëzon një mënyrë të veçantë për të zgjuar gjumashët. Përveç alarmit të zakonshëm, të jep mundësinë të zgjedhësh tre lojëra brenda një kohe...
 • “Mini-iPhone” prezantohet në mars

  24/01/2016 - 18:12
  “Mini-iPhone apo telefoni i shumëpërfolur i Apple pritet që të prezantohet në mars të këtij viti dhe do të quhet “5se”. Aktualisht besohet se emri i koduar i këtij telefoni është “N69”, por...
 • Bien blerjet për pajisjet teknologjike

  24/01/2016 - 18:05
  Për herë të parë në pesë vjet shpenzimet për pajisje teknologjike kanë rënë në nivel global, si për kompjuter, tabletë, celular etj. Pas triumfit të një viti më parë, kompjuterët parashikohet të...
 • Studimi: Miqtë e Facebook-ut janë falsë e të shtirur

  23/01/2016 - 21:51
  Shumica e miqve tuaj në Facebook nuk duan t’ia dinë fare rreth jush dhe me siguri nuk shqetësohen fare për problemet tuaja. Kjo konfirmohet nga një studim i fundit sipas të cilit, ekziston një lidhje...
 • Tashmë bateritë me litium punojnë nën zero gradë

  22/01/2016 - 20:02
  Bateritë me litium, të zakonshme në përdorimin e smartphone, tablet apo makina elektrike, tashmë mund të punojnë dhe në temperatura të ulëta. Falë shtesës së një ‘flete’ nikeli, dhe me një shpenzim...
 • Google, 1 mld dollarë Apple

  22/01/2016 - 19:32
  Google derdhi 1 miliardë dollarë në arkat e Apple, që kjo e fundit të vendoste si motor kërkimi kryesor google.com në pajisjet e veta me sistem iOS. Agjencia e lajmeve Bloomberg, në një artikull të...
 • Twitter jashtë funksionit

  19/01/2016 - 18:53
  Pas bllokimit të së premtes, Twitter nuk është hapur për miliona përdorues as mëngjesine të martës, si në kompjuter ashtu dhe në versionin mobile. Vizitorëve u shfaqet një mesazh ku shkruan “Nuk...

Pages