I transferuar te Juventusi me parametra zero dhe i huazuar më pas te Sampdoria, Mohamed Ihattaren u largua në mënyrë të çuditshme drejt Holandës, pasi nuk ndihej mirë në Itali. Rasti i tij bëri bujë, pasi futbollisti u largua pa lejen e klubeve dhe shkaktoi jo pak debat edhe me menaxherin Mino Raiola, megjithatë duket se tashmë te Juventusi janë dorëzuar dhe janë gati t’i prishin kontratën.

Ndërkohë për shërbimet e Ihattaren është vënë në lëvizje klubi i Ajaxit, që është shumë pranë firmës me të, ndonëse trajneri i “harkëtarëve”, Eric Ten Haag refuzoi të komentojë ecurinë e negociatave mes palëve. “Ihattaren është futbollist shumë i mirë, por në kohë merkatoje dalin shumë emra dhe unë nuk kam ndërmend të komentoj asnjë që nuk është bërë plotësisht pjesë e Ajaxit. Nëse Mohamed do të firmosë me ne, atëherë mund të flasim për të sa të doni”, deklaroi Teh Haag, duke nënkuptuar se mes palëve kanë nisur negociatat tashmë.