Fati i keq e përndjek që në start. Vetëm 6 minuta luajti Gordon Hayward në ndeshjen mes Cleveland dhe Boston, sepse pas 6 minutash mbi parket, ylli i Celtics pësoi një dëmtim “horror” që e detyron t'i thotë lamtumirë pa e nisur ende këtë sezon.

Gordon Hayward ra keq pas një dyluftimi për topin me Lebron James, duke thyer këmbën e majtë. Fillimisht stafi mjekësor i Bostonit deklaroi se Hayward kishte pësuar frakturë në gju por më pas u vërtetua se 27-vjeçari nga Indianapolis i cili këtë verë bëri hapin e madh në karrierë duke u transferuar nga Utah Jazz te Boston Celtics kishte thyer këmbën e majtë.

Se sa kohë do ta zgjasë riaftësimi i tij nuk dihet, me skuadrën më të titulluar të NBA që humbet pa nisur mirë sezoni i ri i NBA një nga basketbollistët e saj më të mirë.