Huliganët kroatë, të cilët janë marrë të pandehur për ngjarjen e ndodhur më 8 gusht ku mbeti i vrarë një  29-vjeçar grek kanë dalë para hetuesve në mëngjes.

Ata mohojnë pjesëmarrjen e tyre në ngjarjet tragjike të së hënës, jashtë stadiumit të AEK-ut në Neë Philadelphia.

Gjatë kërkimit të faljes, ata pretenduan se ishin në vendin e gabuar në kohën e gabuar, se kishin shkuar për të parë se çfarë po ndodhte dhe nuk kishin marrë pjesë në incidente, ndërsa një tjetër i pandehur pretendoi se thika që iu gjet ishte për në punë.

Të 30 të pandehurit mohojnë kategorikisht pjesëmarrjen e tyre në ngjarjet e përgjakshme në Filadelfian e Re, por edhe në plagosjen fatale të 29-vjeçarit Michalis Katsouris.

“Ne ishim zhvendosur në fushën “OPAP ARENA Agia Sofia”, për të parë skuadrën tonë DINAMO ZAGREB të stërvitet një ditë para ndeshjes kundër AEK-ut, për të cilën nuk kishim siguruar biletat, pas ndalimit të UEFA-s dhe papritur u gjendëm të përfshirë në incidente dhe diversione të shumta, të dhunshme, të cilat kishin vazhduar të paktën prej të paktën gjysmë ore, pa ndërhyrjen në kohë të autoriteteve policore”, thotë në deklaratën e tij njëri nga të pandehurit dhe justifikohet se vraponin pasi kishin frikë se mos arrestoheshin.

“Forcat e policisë na ndoqën dhe të trembur nga tensioni dhe tymi i hedhur nga sportdashësit grekë, më në fund na imobilizuan dhe më pas na arrestuan”, thotë ai dhe shton se: “Nuk jam në gjendje ta di për shkak të distancës, cili goditi realisht me një objekt të mprehtë, duke goditur me thikë fatkeqin Michalis Katsouris, një akt i urryer, për të cilin na erdhi shumë keq”.