Ukraina planifikoi një sulm të guximshëm ndaj Moskës për të shënuar përvjetorin e parë të pushtimit rus, kanë zbuluar dokumentet spiune të publikuara.

Sulmet masive përfundimisht u anuluan pasi Shtetet e Bashkuara ndërhynë dhe paralajmëruan Kievin se plani i tij mund të çonte në një luftë bërthamore midis Perëndimit dhe Rusisë.

Tensionet janë rritur mes goditjeve bërthamore ruse dhe Dmitry Medvedev, nënkryetar i këshillit të sigurisë të Vladimir Putin, thotë në se bota është “sëmurë” dhe në prag të “një lufte të re botërore”.

Dronët ukrainas tashmë janë rrëzuar pranë kryeqytetit rus, ndërsa Kievi është dyshuar për sulmet sabotuese të kryera pranë qytetit.

Sulmet përfshijnë shpërthime dhe zjarre në  qendrat tregtare  si dhe  objektet e energjisë.

Planet për sulmin e 24 shkurtit në Moskë nga inteligjenca ushtarake e Ukrainës HUR, u zbuluan në dokumentet e klasifikuara të para nga Ëashington Post.

Shefi i inteligjencës së Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov udhëzoi oficerët e tij që të përgatiteshin për “sulme masive” me “gjithçka që kishte HUR”, zbulojnë dokumentet e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë.

Por zyrtarët në Uashington duket se i kanë kuptuar planet dhe janë shqetësuar se mund të kishin shkaktuar një përplasje më të gjerë ushtarake.

Përpjekjet fillestare për të bindur ukrainasit duket se kanë qenë të pasuksesshme pasi u zbulua se shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës kishte gjithashtu plane për të sulmuar Moskën.

CIA qarkulloi një raport duke thënë se “nuk ka asnjë tregues” se SBU “kishte rënë dakord të shtynte planet e veta për të sulmuar Moskën”.

Ndërsa Ukraina u ndalua të sulmonte Moskën për të shënuar pushtimin e Rusisë , menjëherë pas përvjetorit, një bazë ajrore ruse u  trondit nga shpërthime masive pas një sulmi të dyshuar me dron.

Dokumentet tregojnë se inteligjenca e SHBA po përgjon komunikimet e Budanov.

Ato zbulojnë gjithashtu tensionin midis Kievit dhe Uashingtonit.

Deri më tani, hezitimi për të furnizuar Ukrainën me avionë luftarakë F-16 është interpretuar si rrjedhojë nga frika e SHBA-së se ata mund të përdoren në sulme që mund të përshkallëzojnë konfliktin.

Moska është rreth 280 milje nga pika më e afërt në Ukrainë në një vijë të drejtë, por deri më tani nuk është goditur drejtpërdrejt edhe pse Kievi duket se po përpiqet vazhdimisht.

Një dron i dyshuar ukrainas u zbulua vetëm disa kilometra larg kryeqytetit rus dhe u cilësua si një rrezik potencialisht i madh për Rusinë.