LSI në Durrës: Kërkojmë diferencim të taksave, nuk mund të paguajë fshati sa qyteti (VIDEO)

Postuar: 24/04/2018 - 16:27

Grupi i këshilltarëve të LSI-së bëri dy propozime në Këshillin Bashkiak por asnjë prej tyre nuk u mor parasysh nga bashkia. LSI propozoi uljen 30% të taksës së popullatës.

"E kërkuam që të diferencohet pagesa, për banesat e para vitit ‘93, dhe banesave të pas vitit ‘93. Këshilli propozoi që kjo taksë të unifikohej që të gjithë të paguajnë taksën njëlloj. Ne nuk jemi dakord me këtë. Ligji e ka parashikuar të lartë taksën referuese prej 67 500 lekësh të reja për metër katror. Ne kërkuam që të diferencohej taksa e të aplikohej zbritja prej 30%. Ne e mbështesim edhe propozimin e PD-së për zbritjen me 30% të taksës për bizneset që janë në njësitë administrative, në zonat rurale sepse një dyqan i vogël në periferi nuk mund të paguajë taksa njësoj si një dyqan në qendër të Durrësit. Ju kërkua bashkisë të merrte parasysh këto propozime por ata nuk pranuan e për këtë votuam kundër".

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një raport i CIA-s amerikane për Ballkanin, ku përmendej edhe Shqipëria si vend që ka probleme me drogën, është cilësuar i pasaktë dhe

   Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për Festën e Kurban Bajramit.

   Drejtori i Drejtorisë së Hetimit tatimor, Enertil Canaj, ka dhënë ditën e sotme dorëheqjen nga detyra që mban.

   Edmond Bengo nuk ka qenë në kërkim nga autoritetet shqiptare.

   Rreziku nga helmimet ushqimore është prezent sidomos gjatë stinës së verës.

   Në pikun e sezonit veror plazhi i Durrësit është boshatisur nga pushuesit në masë të madhe.

Efektivët e Komisariatit të Policisë Krujë ndalojnë një shtetas të shpallur në kërkim kombëtar për veprën penale "Vrasje me dashje" e mbe

Për ata që kanë vendosur të pushojnë në ditët e fundit të gushtit, nuk do të kenë vetëm diell, megjithëse temperaturat do të arrijnë deri

Gazetari Flamur Vezaj ka publikuar kopje të vendimit të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë i cili konverton dënimin e Edmond Bego nga 21

Policia Rrugore ka sjellë risinë e evidentimit me dron të parakalimeve të gabuara dhe shkeljeve që i bëhen rregullave të qarkullimit.