Shqipëria në prag epidemie nga gripi

Postuar: 20/01/2018 - 16:48

   Shqipëria është në prag epidemie nga gripi. Numri i të prekurve nga virusi ka arritur në afro 15 mijë, sipas të dhënave të organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shtimi i rasteve konfirmohet edhe nga mjekët që po përballen me një fluks të madh në poliklinika.

Grupmosha më e prekur është ajo e fëmijëve, por të rrezikuar janë edhe të rriturit. Prej dy javësh Urgjenca pediatrike në kryeqytet përballet me fluks vizitash.

Sipas mjekëve, edhe pse nuk janë paraqitur raste me komplikacione të rënda, forma e paraqitjes së virozës ka qenë e ndryshme.

Mjekët rekomandojnë që qytetarët që kanë simptoma e gripit, të mos e neglizhojnë atë, duke marrë medikamente në farmaci. Serioze është situata edhe për të prekurit nga fruthi, ku deri më tani konfirmohen 20 raste.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.