May paralajmëron konservatorët: Mos rrezikoni “Brexit”-in!

Postuar: 15/07/2018 - 12:01

Kryeministrja britanike, Theresa May ka paralajmëruar deputetët konservatorë që të mos e vendosin në rrezik “Brexit”-in.

Disa mbështetës të shpallur të daljes nga unioni janë të pakënaqur me planin e qeverisë për “Brexit”-in, që propozon një libër rregullash të përbashkëta me BE-në për tregtinë.

Në një letër të publikuar nga “Mail on Sunday”, Theresa May i kërkon vendit të qëndrojë besnik ndaj objektivit final.

Mesazhi i saj vjen në prag të një votimi në Parlament mbi tregtinë dhe politikat e doganave. Disa pjesëtarë të partisë së saj duan të amendojnë legjislacionin, për të ndryshuar planet e Mayt.

Plani i qeverisë, që çoi në dorëheqjen e ministrave Boris Johnson dhe DavidD, ka si qëllim të sigurojë bashkëpunim tregtar, me kufij jo të përcaktuar qartë për Irlandën e Veriut dhe marrëveshje tregtare globale.

Kritikët e cilësojnë planin të keq për Britaninë. Edhe presidenti amerikan Donald Trump tha se plani mund të vrasë marrëveshjen tregtare mes Britanisë dhe SHBA. Ndërkohë, May tha se nuk ka pasur ndonjë alternativë për planin, ndaj vota kundër tij mund të çojë në trazira dhe dëmtim të “Brexit”-it.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prokurori i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, në SHBA, ka rekomanduar par

   43 të vdekur është bilanci përfundimtar i viktimave pas tragjedisë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb një pjesë e urës Morandi.

   Luigi Fiorillo arriti të ndalë makinën e tij një hap larg nga gërmadhat e urës Morandi, e cila u shemb në 14 Gusht në Xhenova të Itali

   Ish-kreu i OKB-së Kofi Anan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga BBC.

   Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë ka rënë në verilindje të qytetit indonezian të Rabit në ishullin Sumbawa.

   Sot do të zhvillohet ceremonia mortore për 18 nga 41 viktimat e tragjedisë së 14 Gushtit në Xhenova.

   Rumania do të hetojë lidhur me dhunën e ushtruar nga policia ndaj protestuesve një javë më parë.

   Rritet bilanci i tragjedise ne Xhenova. Mengjesin e sotem mediat italiane raportojne se numri i viktimave ka arritur ne 41.

   Vazhdojnë evakuimet e banorëve që kishin shtëpinë poshtë urës “Morandi”.

   Një gjykatë turke hodhi poshtë të premten një kërkesë për të liruar pastorin amerikan Andrew Brunson, arrestimi i të cilit ka shkaktua