Një aksident i çuditshëm ndodhi më 19 maj në aeroportin Yekaterinburg-Kolytsovo në Rusi, pasi një Airbus A320 gjigant përplasi një nga teknikët.

Piloti ishte nisur në pistë dhe mesa duket nuk e ka vënë re punonjësin që ka përfunduar nën pajisjen e përparme të aeroplanit.

Tekniku ka pësuar lëndime në këmbë dhe ndodhet në gjendje të rëndë për jetën.

Piloti i Airbus 77-tonësh është marrë në pyetje dhe komisioni hetimor ka bërë kallëzim penal për “shkelje të rregullave të sigurisë”, sipas The Sun.

“Pacienti është në terapi intensive, ndërsa i është prerë njëra këmbë.

Pas një vonese prej tre orësh e gjysmë, aeroplani u nis për në Bishkek, kryeqytetin e Kirgistanit.