“Çelësi” i artistit shqiptar në Itali

Postuar: 15/01/2018 - 18:12

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale. “Chiave” “Çelësi” i vendosur në Cervinara, në afërsi të Napolit është krijimi i shqiptarit Alfred Mirash Miloti.

20 metra e lartë, e çeliktë, ajo është vendosur në hyrje të qytetit. Është mirënjohja e artistit për vendin që i hapi derën 26 vite më parë.

Në një pjesë të krijimtarisë së tij, çelësi është një element të cilin e ndesh shpesh. Në rastin konkret forma në shkronjën e “u-së” tregon se ai i Cervinarës” e kreu detyrën e tij.

Ky çelës i kapërceu kufijtë e një vepre monumentale. Historia e Alfred Mirash Milotit tërhoqi vëmendjen e mediave italiane, edhe për mesazhin që ai i jep botës ku një nga sfidat e saj është emigracioni. “Çelësi” si simbol është vendosur në fanellat e ekipit amator të qytezës dhe një shkollë atje quhet “La Chiave di Cervinara”.

Të njëjtin simbol, artisti do ta çojë edhe në Kinë, ku prej kohësh është angazhuar si pedagog i pikturës në Universitetin e Jinan-it.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.

Ermal Meta, fituesi i Sanremos, ka shprehur emocionet e tij për këtë triumf të madh me anë të një interviste telefonike në emisionin “Wak

Artistët e teatrit kanë hyrë me forcë në godinën e Teatrit Kombëtar, në shenjë proteste për zhvendosjen e tij siç parashikohet në pr/ligj

Teksa jemi në valën e debateve mes Ministrisë së Kulturës dhe artistëve për godinën e re të Teatrit Kombëtar dhe ndërkohë që artistët pre