Durrës, çelet ekspozita fotografike "Ikonografia moderne" (VIDEO)

Postuar: 01/03/2018 - 20:45

   Në galerine e arteve pamore “Nikolet Vasia” të Durresit është çelur një fotoekspozitë e veçantë me rreth 80 fotografi të cilat, sipas organizatorëve, tregojnë mënyrat e ndryshme për të adhuruar zotin nga fetë e ndryshme, dhe që kanë të njëjtin qëllim; afrimin e njerëzve nga besime të ndryshme fetare dhe krijimin e nje klime të përbashkët për paqe.

Ekspozita është hapur në fillim në kryeqytet, tani është zhvendosur në Durrës dhe pas disa ditëve do të transferohet në qytetin e Pogradecit.

Sipas organizatores së ekspozitës, sot është i domosdoshëm një komunikim bashkëveprues mes feve dhe besimtarëve, për të argumentuar se të gjithë jemi njësoj para zotit.

Të gjitha fotot e ekspozuara janë realizuar nga fotografë shqiptarë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e