Katër breza basketbollistësh të Durrësit, mblidhen në një ekspozitë (VIDEO)

Postuar: 03/07/2018 - 15:00

Katër breza basketbollistësh që kanë bërë historinë e këtij sporti në Durrës janë mbledhur në një ekspozitë të hapur në galerinë e arteve në Durrës. Pjesëmarrës ishin sportistët durrsakë që në vite kanë shkruar historinë e bukur të basketbollit edhe në arenën komëbtare me trofetë e fituara.

Të pranishmit e shumtë në këtë ekspozitë, e cila vjen në ditën e themelimit të akademisë së “Goga Basket”, kanë festuar njëkohësisht edhe ditëlindjen e “Dhimitraq Goges” Ilia Xhako ish-basketbollist, mjeshtër sporti, ish-lojtar i ekipit të kombëtares e gjithashtu të ekipeve të lokomotivës, Partizanit etj., tha se në këtë ekspozitë vijnë kujtimet e traditës së basketbollit durrsak.

Ekipi i basketbollit të Durrësit ka fituar për 11 vjet me radhë kampionatin, ndërsa edhe më vonë ka fituar disa tituj duke u bërë ekipi më i mirë për meshkuj në vend. Ilia Xhako kujton me nostalgji të gjithë periudhën e shkuar, kur ekipi i meshkujve ishte krenaria e basketbollit në vend.

Më herët me rastin e Ditës së Akademise Sportive “Goga Basket”, u zhvillua një turne basketbolli dhe u mbyll me një mbrëmje plot ngjyra në Arenën “Dhimitraq Goga”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është çelur në Durrës edicioni i tretë i panairit ndërkombëtar të librit shqip “Durrës Script”.

   “Historyextra” faqja zyrtare e “BBC History Magazine” dhe “BBC Histories Magazine”, i ka kërkuar lexuesve që të votojnë për gratë që k

Në datën 9 gusht ora 19.00 në shëtitoren Taulantia të Durrësit çelet edicioni i tretë i Panairit Ndërkombëtar i Librit Shqip “Durrës Scri

Visar Zhiti, poet dhe shkrimtar i njohur, ish i burgosur i komunizmit, thotë se duke i hedhur atij prangat, Shqipëria burgosi veten e saj

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare tenori virtuoz, Gaqo Çako.

   Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare artisti i popullit Gaqo Çako.

Këtë fillim muaji, për të tretin vit radhazi në qytetin e Durrësit do të organizohet panairi ndërkombetar i librit “Durrës skript”.

Një nga firmëtarët e letrës kundër shembjes së Teatrit, Guljelm Radoja, ka folur për herë të parë për këtë çështje, gjatë protestës së zh

Pak ditë më parë ndërroi jetë aktori i humorit, i vlerësuar me titullin "Artist i Merituar", Fadil Hasa.