Autoriteti Portual Durrës merr pjesë në 2 projekte rajonale, takime në Venecia, Trieste dhe Koper

Postuar: 06/02/2018 - 13:41

Zhvillimi dhe përmirësimi i mjedisit të favorshëm (duke përfshirë uljen e zhurmës) si dhe ndotjes të karbonit kanë qenë tematika e Takimit që u zhvillua në Venecia javën e kaluar, ku mori pjesë edhe një grup përfaqësues nga Autoriteti Portual Durrës APD, i kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv, Artjan Qirici.

Objektivi i Projektit SUPAIR me tematikë "Portet e qëndrueshme në rajonin e Adriatikut e Jonit" është: Përmirësimi për transportin dhe lëvizshmërinë, duke ofruar shërbime të integruara si dhe Multimodaliti në zonën Adriatiko-Joniane.

Partneriteti parashikon përfshirjen e drejtpërdrejtë të autoriteteve portuale dhe institucioneve teknike në disa vende në zonën e Programit ( Italia, Kroacia, Greqia , Mali i Zi, Shqipëria), së bashku me autoritetet vendase të rajonit ose të qytetit, për të garantuar një bashkëpunim të përshtatshem duke integruar territoret përkatëse. 

Grupi përfaqësues i APD mori pjesë edhe në Takimin e zhvilluar në Trieste për Projektin ADRIAPASS me tematikë "Integrimi i lidhjeve multimodale ne zonen Adriatiko Joniane". Projekti ka për qëllim përmirësimin e flukseve të mallrave në rajonin Adriatiko-Jonian.

Gjatë Takimit të Triestes u diskutua mbi masat e nevojshme për të përfshirë edhe politikë-bërësit, për të krijuar lehtësira në pikat tranzit në rajon, ku pengesat administrative dhe organizative shkaktojnë vonesa të konsiderueshme.

Gjithashtu, me ftesë të portit të Koperit, përfaqësuesit e APD-së zhvilluan një vizitë pune në këtë port. Stafi ekzekutiv prezantoi investimet e kryera në "Comunity Systems", nga kompanitë Actual dhe Infoera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte

Këtë të diel në qytetin e Durrësit pritet të mbërrijë në port kroçera "Sirena" e cila do të sjellë plot 659 turistë nga 24 vende të ndrys