Një burrë nga Queensland i shpëtoi karantinës në një hotel duke përdorur një litar të improvizuar të bërë nga çarçafët e shtratit.

39-vjeçari kishte mbërritur me një fluturim në Australinë Perëndimore nga Brisbane rreth orës 4:15 pasdite të hënën por nuk kishte përfunduar një leje G2G.

Ai u transportua menjëherë në një objekt karantine hoteli në Rivervale pasi aplikimi i tij manual nuk plotësonte kërkesat për një përjashtim të udhëtimit.

Policia njofton se burri u arratis nga hoteli rreth orës 12:45 të së martës, duke përdorur çarçafët nga shtrati i tij për të krijuar një litar të improvizuar.

“Ai doli nga një dritare e dhomës së katit të katërt duke përdorur një litar të bërë nga çarçafë dhe u largua nga zona,” tha policia në një deklaratë.