Aksioni i Policisë Bashkiake në Durrës, Çopa: Hapësirat publike do monitorohen hap pas hapi (VIDEO)

29/01/2018 - 16:17

Zaptimi i hapësirave publike ishte kthyer në shqetësimin më të madh të banorëve të lagjes 16 dhe 17 në Durrës. Tregtarët ambulantë prej vitesh nxirrnin rroba e sende të përdorura duke zaptuar trotuarët dhe çdo hapësirë tjetër publike me tezgat e tyre.

E paralajmëruar edhe më herët, mëngjesin e kësaj të hëne zaptuesit e hapësirave publike janë përzënë nga rrugët e lagjeve të lart përmendura.

Kryeinspektori i policisë bashkiake, Vasip Çopa në një intervistë për DurrësLajm deklaroi se lirimi i hapësirave publike në këtë zonë vjen menjëherë pas lirimit të rrugëve pranë tregut të fruta perimeve.

Qytetarë të ndryshëm e kanë përshëndetur aksionin si dhe shtuan që ai të mos zhvillohet me fushata, por të zbatohet gjithmonë duke mos lejuar që tregtarët të rikthehen sërish në rrugë.

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me një subjekt privat ka siguruar një mjedis për të sistemuar të gjithë tregtarët që janë larguar nga kjo zonë, në të cilin do të paguajnë një qira prej 200 lekësh në ditë për ushtrimin e aktivitetit të tyre.

Aksioni i radhës pritet të zhvendosë policinë bashkiake në të dy bulevardet kryesore të qytetit që janë zënë nga lokalet me tavolina dhe karrige.

Pas largimit të ambulantëve edhe ndërrmarrja e pastrim gjelbërimit nisi punën në këtë zonë për sisteminin e hapësirave publike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zv.ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Vasilika Vjero ka shpjeguar se cilët do të përfitojnë nga paketa e qeverisë në lidhje me situatën

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, është futur në vetëkarantinim pas kthimit nga Italia.

Nga Gëzim Kabashi

Durrësi ka humbur sot një nga figurat e shquara të qytetit.

Urdhri i Infermierit të Shqipërisë ka reaguar pas lajmit se mes infermierëve të dërguar në Itali ka edhe njerëz që nuk e ushtrojnë këtë p

Tregu i fruta-perimeve do të jetë funskional që nga ora 05:00 e mëngjesit të mërkurës së 1 prillit.

Ditën e sotme numri i të infektuarve me koronavirus në Durrës ka pësuar rritje të ndjeshme.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka një mesazh të rëndësishëm për qytetarët e saj që ndodhen në Shqipë

Përmes një postimi në Facebook, mjeku Tritan Kalo rikujton rëndësinë e gjashtë pikave kyçe në përballimin e pandemisë Covid-19.

Shtyhen 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për rinovimin e lejes së qëndrimit për emigrantët shqiptarë në Gr

Dy pensionistët Kulla, që jetojnë në Spitallë të Durrësit pranë varrezave të vjetra, kanë marrë sot ndihma ushqimore.