Delegacioni i landit Nordrhein-Westfalen viziton portin e Durrësit

27/02/2020 - 20:32

Një delegacion gjerman i kryesuar nga Dr. Joachim Stamp, Zv.Kryeministër i Landit Nordrhein-Westfalen dhe Ministër për Fëmijët, Familjen, Refugjatët dhe Integrimin, zhvilloi sot një vizitë në portin e Durrësit. Kjo vizitë e delegacionit nga Düsseldorf-i ishte pjesë e programit që përfaqësuesit e koalicionit qeverisës CDU-FDP të landit kanë zhvilluar në vendin tonë në datat 25-27 shkurt. Së bashku me ambasadorin e Gjermanisë në Tiranë, z. Peter Zingraf, delegacioni u prit në ambientet e APD-së nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, z. Pirro Vengu.

Pas fjalëve mirëseardhëse, Z. Vengu i njohu përfaqësuesit gjermanë me punën që po kryhet për mirëqeverisjen dhe konkurrueshmërinë e porteve shqiptare sipas standardeve europiane. Më tej, ai vlerësoi bashkëpunimin e nisur me portin e Hamburgut në Gjermani për krijimin në Durrës të një Qendre Shqiptare të Ekselencës për Menaxhimin Detar, që synon formimin e inxhinierëve dhe specalistëve të transportit detar.

Pasi u njohën me kapacitetet e portit më të madh të vendit tonë, autoritetet gjermane u interesuan për projektet që po zbatohen në hapësirat portuale.  Ata u njohën gjithashtu me masat e shtuara që janë marrë në pikën e kalimit doganor portual për parandalimin e koronavirusit. Në përfundim të vizitës, personalitetet nga Gjermania vizituan gjithashtu Terminalin e Trageteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një avion që do të niset më 1 Prill nga Londra, do të riatdhesojë shqiptarët e mbetur atje dhe duket se ky do të jetë fluturimi i fundit

Për të dytën ditë radhazi, tregu agro-ushqimor i qytetit të Durrësit iu nënshtrua dezinfektimit të plotë.

Ministri Arben Ahmetaj është shprehur se nesër fillojnë aplikimet për të përfituar nga paketa e ndihmës ekonomike e miratuar për të përba

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë se 5 pacientë të tjerë, nga Tirana, Fieri dhe Kavaja janë shëruar nga

Kishte 16 ditë në terapi intensive në infektivin e Tiranës, por nuk mundi të mbijetojë.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar se gjatë gjithë periudhës së COVID-19 në Shqipëri, do të ketë një lexim të ri

Në kohën e koronavirusit, të bësh biznes është një sipërmarrje e vështirë, pasi problematikat janë të shumta.

Një tjetër lajm i hidhur vjen këtë pasdite nga Spitali Infektiv.

Zv.ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Vasilika Vjero ka shpjeguar se cilët do të përfitojnë nga paketa e qeverisë në lidhje me situatën