Durrës, mbyllet pas 5 muajsh cikli i parë i Akademisë së Lidershipit (VIDEO)

20/09/2018 - 14:57

Është mbyllur të mërkurën pas një pune intensive, e cila zgjati më shumë se 5 muaj cikli i parë i Akademisë së Lidershipit. Ky trajnim në të cilin mernin pjesë kryetarë bashkish, përfaqësues të zgjedhur në nivel lokal dhë nëpunës civilë vendorë të lartë mblodhi në qytetin e Durrësit personalitete në këtë ceremoni për të përshëndetur përkushtimin e treguar nga ana e pjesëmarrësve përgjatë këtij trajnimi, mes tyre i pranishëm ishte edhe Olsi Dekovi, drejtues i Zyrës së Këshillit të Evropës në Tiranë.

Ky program i qendrës së ekspertizës së Këshillit të Evropës u zbatua në bashkëpunim me shkollën shqiptare të administratës publike dhe akademisë së studimeve politike. Përgjatë këtij trajnimi pjesëmarrësit në të janë fokusuar më së shumti në rritjen e njohurive  dhe afësive të drejtuesve vendorë për të siguruar mirëqeverisjen dhe menaxhimin e njësive vendore sipas standardeve më të mira evropiane.

Programi i akademisë së lidershipit ka realizuar për herë të parë një cikël të tillë trajnimesh drejtuar autoriteteve të larta të pushtetit vendor kryetarëve, nënkryetarëve, drejtorëve të përgjithshëm, të cilët iu nënshtruan trajnimit në tre me synim zhvillimin e lidershipit për organizatat, lidershipit për strategjinë dhe lidershipin për ngritjen e kapaciteteve bazuar në 12 parimet e mirëqeverisjes të Këshillit të Evropës.

Në përfundim  të kësaj ceremonie pjesëmarrësit u certifikuan nga Këshilli i Evropës dhe Shkolla Shqiptare e Administratës Publike, bazuar mbi sistemin zyrtar të krediteve. Në përfundim të këtij trajnimi pjesëmarrësit janë shprehur se ka ndikuar mjaft pozitivisht për ta pasi rritja e kapaciteteve drejtuese nuk duhet të mungojë asnjëherë në fusha të tilla.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.

Mbytet një pushues i moshës rreth 60 vjeç pranë Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Durrës.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar ashpër lidhur me takimet e fundit elektorale të socialistëve, të zhvilluara brenda amb