Durrës, PD i bashkohet protestës së banorëve të Kodër Vilës (VIDEO+FOTO)

19/06/2019 - 21:30

Protestës së banorëve të Kodër Vilës që kërkojnë pezullimin e një kompleksi banimi me katër pallate 5 katësh pasditen e sotme i janë bashkuar edhe krerët e PD së Durrësit.

Ferdinand Xhaferaj, kreu i degës lokale, hodhi akuza ndaj kreut të bashkisë Vangjush Dako dhe zyrtarëve të tjerë të bashkisë për dhënien e lejes së ndërtimit në këtë zonë.

Për disa momente, Xhaferaj u konfliktua edhe me pronarët e truallit, të cilët i kërkuan që të mos hyjë në pronë private. Më pas, të gjithë protestuesit kanë dalë nga kantieri i firmës së ndërtimit dhe kanë protestuar në ambient publik.

Xhaferaj tha se nuk janë kundër pronarëve të truallit, por kundër korrupsionit që Vangjush Dako ka bërë me lejet e ndërtimit në këtë zonë që është konsideruar mushkëria e qytetit.

Akuza u ngritën edhe në drejtim të gjykatës që i hapi rrugë nisjes së ndërtimeve në këtë zonë. Ndërkohë, banorët e zonës së Kodër Vilës thanë se do të vijojnë me protestat në ditët në vijim.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas atentatit që u regjistruar mbrëmjen e sotme në një fshat të Peqinit, ku një 26-vjeçar u vra dhe një tjetër u plagos, drejtori i Përgj

Gazetari i njohur Adi Krasta ka nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e tij të ri profesional, tanimë jo në Tiranë, por në Prishtinë. Ai do t

Mbrëmjen e sotme u luajt derbi mes Partizanit dhe Tiranës, e cila përfundoi me fitoren e bardhëvebluve, me rezultatin 1-2.

Heronjtë e fshehur të pas-fatkeqësisë natyrore, kështu i cilëson Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FNZH) 3 nga inxhinierët, pjesë e ekipit të

Në Universitetin e Mjekësisë nuk do të zhvillohet mësim përgjatë muajit dhjetor.

OSHEE nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se cilat zona do të kenë ndërprerje energjie më 14 dhe 16 dhjetor.

Një ditë pas regjistrimit të dosjes së Lulzim Bashës në gjykatë është hedhur shorti për përcaktimin e gjyqtarit që do ta shqyrtojë.

Marsida Qatja, gruaja që fitoi vëmendjen e publikut pas vrasjes së Dritan Haxhollit që ndodhi në apartamentin e saj, është bërë sërish ak

Ndërtimet e dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit janë duke u shembur dhe një prej tyre ishte edhe një nga konviktet në zonën e Univer

“Bëni durim, sepse grupet e inspektimit do të shkojnë në çdo banesë e pallat, bonusi i qerave do të lëvrohet nga fillimi i janarit!"