Durrës / Ushtria pastron portin e karburanteve nga 70 predha luftarake të paplasura të Luftës II Botërore (FOTO)

12/03/2019 - 20:13

Prej një jave, nga data 27 shkurt 2019, struktura e posaçme për asgjësimin e materialeve të rrezikshme EOD (Explosive Ordnance Disposal) të batalionit të xhenios (reparti ushtarak 4040) në Komandën Mbështetëse të Forcave të Armatosura, është angazhuar në disa operacione për kontrollin, identifikimin dhe asgjësimin e municioneve luftarake. 

Kjo strukturë, në bashkëpunim me palombarët e Qendrës së Zhytjes të Forcës Detare dhe Policinë Ushtarake, ka bërë të mundur identifikimin dhe zhvendosjen e mbi 70 predhave luftarake të paplasura me peshë 2,7 tonë, me kalibër 85 dhe 100 mm, të cilat janë përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore, të gjetura në ujërat e zonës së Porto Romanos në Durrës.

Deri tani zhytësit dhe xhenierët kanë pastruar një zonë rreth 150 metra katror, njoftuan komanda e Forcës Detare në Plepa të Durrësit dhe Komanda Mbështetëse.

Më 8 mars 2019, në vendin e këtij operacioni të rëndësishëm për portin e karburanteve, ishte dhe zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i rangut I, Artur Meçollari, i cili falënderoi zhytësit për punën dhe sakrificat e tyre në këtë operacion të vështirë e me rrezik.
Operacioni do të vazhdojë deri në pastrimin e të gjithë zonës detare.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gota e pjata plastike, degë pemësh apo dheu nga vazot e luleve që ishin vendosur deri pak orë më parë në sheshin kryesor të qytetit të Du

IGJEUM sjell parashikimin e motit për ditën e sotme dhe te nesërme.

Ditën e sotme në portin e Durrësit ka mbërritur një anije ushtarake, pjesë e marinës turke.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në vijim të kontrolleve rigoroze në të gjitha subjektet që prodhojnë, përpunojnë dhe tregtojnë produkte us

Një milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh pritet të skadojnë në fund të këtij viti.

Pas prishjes së ndërtesës katër katëshe, pranë stadiumit të ri "Arena Kombëtare", radhën e pati një ndërtesë në Kashar për t'i hapur rrug

Në Shqipëri shumica socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e anëtarit të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj p

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka përzgjedhur 15 emrat e prokurorëve, të cilët do të vijojnë garën për t’u bërë pjesë e Prokurorisë së Po

 Kanë kaluar dy ditë pas ngjarjes së ndodhur në kanionin e Holtës, ku humbi jetën 26-vjecarja, Desantila Sollaku, nga prurjet e fuqishme