I infektuari i fundit me COVID-19 në Durrës është një punonjës në Polici

25/03/2020 - 12:12

I infektuari i sotëm në Durrës që e çoi në 9 numrin e të prekurve me COVID-19, mësohet se punon në Drejtorinë Vendore të Policisë së Durrësit, te departamenti i Burimeve Njerëzore.

Punonjësi i policisë ka disa ditë i izoluar dhe nuk ka burim vatre për përhapjen e koronavirusit te kolegët e tjerë, të paktën deri më tani.

Nga të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë sot, mbi situatën e COVID-19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit janë konfirmuar 23 raste të reja me COVID-19 duke e çuar numrin e të infektuarve në 146 qytetarë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Krujë dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, Durrës, Lezhë, përveç rasteve të zbuluara, për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intensitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 •       Tiranë            83 qytetarë

•        Durrës            9 qytetarë

•        Lushnje          4 qytetarë

•        Elbasan         3 qytetarë

•        Fier              14  qytetarë

•        Rrogozhinë  2qytetarë

•        Kavajë            4 qytetarë

•        Korcë             11 qytetarë

•        Vlorë              5 qytetarë

•        Shkodër          3 qytetarë

•        Lezhe             4 qytetarë

•        Berat              1 qytetar

•        Has                 2 qytetarë

*      Krujë                1 qytetar

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një vajzë e re është dërguar mesditën e sotme drejt spitalit  të Durrësit me ambulancë pasi dyshohet se është infektuar nga koronavirusi.

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim virtual me kryebashkiaken e Shkodrës, Voltana Ademi lidhur me situatën e krijuar

Bashkia e Durrësit ka shenjëzuar rrugët e qytetit në mënyrë që qytetarët të ruajnë distancën në pika shërbimi ku janë evidentuar rradhë.

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela përmes një letre drejtuar prokurorëve iu bën thirrje të kontribuojnë financiarisht me sa munden, në

Ka shkuar në 400 numri i të prekurve me koronavirus në vend.

Vijon që prej ditës së djeshme zjarri në pyjet e malit të Krujës, ndërkohë që raportohet se deri më tani nuk është bërë asnjë ndërhyrje p

Biznesmeni shqiptar Martin Shkreli, i cilësuar si shqiptari më i urryer në SHBA pasi rriti 750 dollarë për pilulë çmimin e një medikament

Gjatë orëve të vona të natës, kur të gjithë qytetarët janë të ngujuar në shtëpitë e tyre nga izolimi për shkak të koronavirusit, ndërsa e