Ministri Lleshaj urdhër DRSHTR Durrës: Pezulloni targimin e mjeteve të blinduara! (VIDEO)

12/02/2020 - 12:37

Ndërsa të gjitha strukturat e policisë, ato të shërbimit inteligjent por edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë me operacionin Forca e Ligjit po kalojnë në sitë të gjithë mjetet luksoze, një urdhër i  ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj u kërkon drejtorive Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor të pezullojnë çdo targim të mjeteve të blinduara që hyjnë rishtaz në Shqipëri, dhe të mos rinovojnë asnjë dokument të këtyre mjeteve për vitin 2020.

Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i Shërbimit të Transportit Rrugor në Durrës, Kreshnik Tërnova, i cili tha se udhëzimi sqaron se personat që disponojnë një mjet të tillë duhet të paraqiten në Ministrinë e Brendshme dhe do jetë kjo e fundit që do t’i pajisë me leje të veçantë nëse duan të kryjnë procedurat e targimit dhe lejes së qarkullimit.

Në udhëzimin e dërguar, ministri Lleshaj thotë se konstatohet se mjetet e blinduara posedohen nga individë me precedentë penal dhe vihet re mungesë informacioni në rastet e ndërrimit të pronësisë së këtyre mjetve apo edhe problematika të tjera që vijnë nga hyrja në doganë.

Nuk dihet sa është numri i mjeteve të blinduara që qarkullojnë në rrugët e Shqipërisë sepse nuk është mbajtur një database për to, por prej tre muajsh nuk po lejohet më pajisja me dokumentacion të rinovuar  dhe targimi i tyre.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës