Plazhet private dhe publike në Durrës, Prefekti: Ja si do jetë raporti këtë vit (VIDEO)

08/06/2019 - 15:42

Edhe këtë sezon turistik veror raporti i plazheve publike dhe private është menduar të jetë ai i një viti më parë. Vendimi i këshillit të ministrave ka vendosur që raporti mes plazhit publik dhe atij privat të jetë 20/ me 80.

Qytetarët që do preferojnë të pushojnë në hapësirat publike do të kenë në dispozicion vetëm disa parcela në plazhin e madh të Durrësit, ndërsa është menduar që hapësira më e madhe e plazheve publike të jetë në veri të Durrësit kryesisht në zonën e Hamallajt, Kallmit e Rrushkullit.

Prefekti i qarkut të Durrësit, i cili është edhe përgjegjësi i menaxhimit të hapësirës bregdetare gjatë sezonit veror tha se janë marrë të gjitha masat dhe është vendosur koordinimi i hapësirave publike dhe private.

Nasto tha se do të ketë grupe inspektorësh në terren për mirëfunksionim të zonës bregdetare, ku prioritet do të jetë infrastruktura.

Bregdeti i Durrësit pritet të presë një numër të lartë pushuesish. Sipas prenontimeve mendohet që numri i pushuesve të ketë një rritje të ndjeshme në raport me sezonin turistik të kaluar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka ndryshuar thuajse të gjithë drejtorët e burgjeve në mbarë vendin.

Ka pasur informacione se Marsida Qatja do të udhëtonte jashtë vendit, e për këtë arsye, Prokuroria e cila e ka marrë në hetim, i ka hequr

Kuvendi i Shqipërisë po miraton një projektligj, i cili rrit kontrollin mbi prodhimin dhe tregtimin e kripës së jodizuar.

Ministria e Drejtësisë ka kthyer përgjigje në lidhje me kërkesën për informacion për Albert Veliun dhe ekstradimin e tij nga Belgjika.