Plazhi në Durrës që rrezikon të zhduket (VIDEO)

11/03/2019 - 13:04

Plazhi i Porto Romanos rrezikon të zhduket për shkak të avancimit të erozionit detar. Sipërfaqe të mëdha toke të zonës turistike të Durrësit është mbuluar nga uji pasi deti po përparon në mënyrë të frikshme.

Pavarësisht gurëve të hedhur anës rrugës, dallgët vijojnë të gërryejnë tokën dhe si duket, nuk do të jetë e largët dita kur një ndër plazhet e preferuara të durrsakëve të mos ekzistojë më.

Në më pak se një dekadë uji ka mbulua të paktën 15 metra nga toka dhe gjurmët e gërryerjes detare janë të dukshme. Brezi i parë i bunkerëve të ndërtuar në mesin e viteve ‘70 janë zhytur në ujë ndërsa i dyti herë pas here mes dallgëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori i njohur Naum Shundi i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24” nga gazetarja Nisida Tufa, deklaroi se është ndjerë shumë keq pë

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata te Spitali Infektiv, ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus nuk është shumë pozitive.