Plazhi në Durrës që rrezikon të zhduket (VIDEO)

11/03/2019 - 13:04

Plazhi i Porto Romanos rrezikon të zhduket për shkak të avancimit të erozionit detar. Sipërfaqe të mëdha toke të zonës turistike të Durrësit është mbuluar nga uji pasi deti po përparon në mënyrë të frikshme.

Pavarësisht gurëve të hedhur anës rrugës, dallgët vijojnë të gërryejnë tokën dhe si duket, nuk do të jetë e largët dita kur një ndër plazhet e preferuara të durrsakëve të mos ekzistojë më.

Në më pak se një dekadë uji ka mbulua të paktën 15 metra nga toka dhe gjurmët e gërryerjes detare janë të dukshme. Brezi i parë i bunkerëve të ndërtuar në mesin e viteve ‘70 janë zhytur në ujë ndërsa i dyti herë pas here mes dallgëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata e zjarrit vazhdon të ngelet problematike në Shëngjin.

Aktorja dhe regjisorja Ilire Vinca ka reaguar në lidhje me postimin e kryeministrit Rama i cili e citoi atë në mbështetje të një godine t

  • 4 herë rikonstruksion i bulevardit “Dyrrah” në 7 vite dhe rreth 2 milionë euro të taksapaguesve durrsakë që shpenzohen për t

Pronari i kontenierit të bananeve Arbër Cekaj, ku u gjetën 613 kilogramë kokaine rrezikon të kthehet në Shqipëri.

Më 23 gusht 2019, atashetë ushtarakë gjerman, nënkolonel Hans Peter Vamsler (Wamsler), i cili plotësoi qëndrimin në Shqipëri dhe nënkolon

Këshilli i Qarkut Durrës, i cili ka në përbërjen e tij këshilltarë bashkiakë nga 3 bashkitë (Durrës, Shijak dhe Krujë), do të jetë i domi

Derdhja e ujërave të zeza në det është pamja më e shëmtuar që iu serviret pushuesve vendas dhe të huaj që zgjedhin bregdetin e Shqipërisë

Shqipëria po përjeton periudhën më të mirë turistike të pas viteve ’90. Të huajt e kanë “pushtuar” atë nga veriu në jug.

Tirana solidarizohet me Shëngjinin dhe Bashkinë e Lezhës për të përballuar situatën e vështirë të shkaktuar nga zjarri masiv që kanë përf