Porti i ri i peshkimit në Durrës, Beu: Duhet tjetër investim që të përmbushë kriteret (VIDEO)

31/01/2019 - 17:25

Pavarësisht se u shpenzuan rreth 11 milionë dollarë të akorduara nga Banka Islamike për ndërtimin e tij, në portin e ri të peshkimit në Durrës do të kryehet një tjetër invesim që të përmbush kriteret.

Me këtë marrëveshje, peshkatarët e Durrësit pranuan të marrin nën administrim portin e ri të peshkimit, të cilin e refuzonin prej të paktën katër vitesh nga përfundimi i tij.

Investimi konsiston në zgjerimin e portit, konkretisht në largimin e gurëve gjigant të vendosur nga zbatuesi i projektit. Kryetari i shoqatës së peshkimit, Qemal Beu tha se kjo është marrëveshja mes tyre dhe ministrisë se Buqësisë.

Sipas Beut, peshkatarët durrsak tashmë ndihen më të sigurtë për mjetet e tyre me portin e ri të peshkimit në raste fortunali. Në portin e ri të peshkimit mungon energjia elektrike dhe furnizimi me ujë të pijshëm, kritere të cilat ishin parashikuar në projekt.

Porti i ri i peshkimit përfundoi katër vite më parë por vetëm para disa ditësh, ai ka kaluar zyrtarisht në funksion të peshkatarëve durrsak.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy ditë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Romë, televizioni shtetëror italian, Rai3, ka bërë një kronikë të frikshme për kanabisin

Pas një peripecie jo të pakët, Mjekësia Ligjore ka bërë publike autopsinë për vdekjen e 19 vjeçares, Rezarta Hajdari, e cila humbi jetën

Ambasada shqiptare në Kinë përmes një njoftimi lajmëron të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë në shtetin kinez që të njoftojnë aktivit

Një ditë pas ngjarjes tragjike të vdekjes së papritur të dy foshnjave 5-muajshe, ngjarje kjo që tronditi qytetin e Beratit, prindërit rrë

Pavarësisht se në vendin tonë nuk ka asnjë rast të dyshuar si i prekur nga koronavirusi dhe institucionet përgjegjëse kanë siguruar se ke

Prokuroria e Tiranës ka apeluar vendimin e Gjykatës së Tiranës për të pushuar çështjen e ‘lobimit rus’ ndaj kryetarit të Partisë Demokrat

Ky është kompleksi super luksoz në pronësi të vëllezërve Hajri, në Shijak të dyshuarit kryesorë për rrëmbimin e Jan Prengës në Kamzë 10 d

Një grup banorësh të lagjes nr.13 në plazh të Durrësit kanë dalë në protestë ditën e sotme.

KLP ka miratuar sot projektaktet për delegimin e 5 prokurorëve si drejtues të Prokurorive në rrethe.

Gjykata e Tiranës ka pushuar çështjen për ish-deputetin socialist dhe ish-drejtorit të Burgjeve, Arben Çuko duke mos kaluar dosjen në nga