Punimet në rrugët e Durrësit acarojnë shoferët (FOTO & VIDEO)

21/01/2021 - 14:44

“Skandal!”, “Tmerr i vërtetë!”, “Faqja e zezë!”

Këto janë vetëm disa nga përkufizimet që drejtuesit e mjeteve përdorin për të përshkruar shqetësimet që u krijohen nga punimet në disa prej rrugëve kryesore të Durrësit.

Trafik i rënduar, bori automjetesh që i dëgjon në çdo orë të ditës, rrugë të bllokuara, mjete të rënda dhë autobuzë që qarkullojnë në rrugë të ngushta, rotonda të stërmëdha dhe trotuare të gjera, akrobacira nëpër mjete rrethanore për të kaluar trotuaret që kanë nisur të mbushen.

Kjo është panorama me të cilët përballen çdo ditë kalimtarët dhe drejtuesit e mjeteve. Prej muajsh, punimet që po realizohen në akset “Egnatia” (loti i dytë) dhe “Dëshmorët” po sforcojnë nervat e drejtuesve të mjeteve. Nga ana tjetër, shpesh kalimtarët detyrohen të ecin në anë të rrugës, sepse në trotuare po kryhen punime.   

“Krijojnë shumë trafik realisht. Nuk e di me këto rotondot…  I kanë bërë rrugët shumë të ngushta. Shpresojmë që ato inxhinierët të kenë bërë diçka të hajrit, pavarësisht se për momentin na kanë bllokuar goxha…”,- thotë një drejtues mjeti për “DurrësLajm”.

“Rrugët e Durrësit janë skandal. Punohet ditën në vend, që të punohet natën. Punohet ditën!!! Është tmerr, tmerr i vertetë”,- thotë një tjetër.

“Faqja e zezë, faqja e zezë”,- thotë një drejtuese mjeti që është shumë e acaruar me amullinë disa mujore.

Shumë të tjerë, sidomos pronarë të bizneseve të vogla thonë jashtë kamerës se punimet kanë ndikuar edhe në uljen e xhiros. Kanë mllef për punimet që po kryhen, por refuzojnë të flasin para mikrofonit, pasi autoritetet mund të trokasin të nesërmen në derën e biznesit të tyre.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Europian i ka kërkuar sqarime qeverisë shqiptare pas marrëveshjes me kompaninë “Emaar” nga Emiratet e Bashkuara Arabe për dhëni

Detaje të reja zbardhen në lidhje me ndarjen e parakoshme nga jeta të 27-vjepares Ariola Sakollari për shkak të Covid-19. 

Proçedohen penalisht 10 shtetas në Kukës për aktivitete të paligjshme.

Këshilli i Lartë Gjyqësor pritet të japë sot vendimin për kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë lidhur me shkarkimin nga detyra t

Ky është momenti i aksidentit të çuditshëm në Durrës, i cili ndodhi paraditen e djeshme në lagjen nr.11 të qytetit bregdetar.

Pas vendimit të mjekut Tritan Kalo për t’u larguar nga Komiteti i Ekspertëve ka reaguar doktori Erion Dasho.

Mjeku i njohur infeksionit, Tritan Kalo ka njoftuar përmes një postimi në rrjete sociale se është larguar nga Komiteti Teknik i Ekspertëv

Orët e para të ditës së sotme do të dominohen nga kthjellimet në të gjithë Shqipërinë sipas MeteoAlb.

Brenda muajit maj pritet të përfundojë ndërtimi i rrjetit rrugor dhe infrastrukturës urbane në Spitallë, ku do të ndërtohet lagjja e re p

Në ambientet e sallës së Këshillit Bashkiak u zhvillua paraditen e kësaj të mërkure dëgjesa publike me grupet e interesit dhe pjesë të sh