Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Reshje të shumta shiu/ Prurjet drejt nivelit maksimal në kaskadën e lumit Drin

28/01/2021 - 12:58

Reshjet e shumta në të gjithë vendin kanë sjellë rritje të prurjeve në Kaskadën e Drinit.

Niveli i ujit është drejt nivelit maksimal në hecin e Fierzës,  Komanit dhe Vaut të Dejës. Prodhimi total plotëson të gjithë kërkesën për energji elektrike të konsumit për vendin.

Përditësim i situatës:

Situata në kaskadën e lumit Drin, datë 28.01.2021, ora 08:00 ; Nivelet në liqenet e Kaskadës së Drinit janë:  Hec Fierzë 290.58 mmnd, ( kuota max. 296 mmnd ) Hec Koman 172.85 mmnd, ( kuota max. 175.5 mmnd ) Hec Vau i Dejës 74.55 mmnd ( kuota max. 76 mmnd )

Prodhimi në të tre Hec-et është : Hec Fierzë, 8.400 MWh (ditor) Hec Koman, 13.587 MWh (ditor)Hec Vau i Dejës, 4.320 MWh (ditor)

Prodhimi total plotëson të gjithë kërkesën për energji elektrike të konsumit për vendin. Aktualisht prurjet natyrore në kaskadë janë 975 m3/s. Shkarkimet nga prodhimi dhe portat e shkarkimit janë: Hec Fierzë – 476 m3/s nga prodhimi, 0 m3/s shkarkime nga portat. Hec Koman – 673 m3/s nga prodhimi, 0 m3/s shkarkime nga portat. Hec Vau i Dejës – 441m3/s nga prodhimi, 500 m3/s shkarkime nga portat. KESH do të vijojë të monitorojë situatën duke garantuar sigurinë e plotë të digave,  furnizimin me energji elektrike të konsumatorit vendas dhe shmangien e ndikimit negativ të shkarkimeve në zonën e nën-Shkodrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një komunikim me median ka bërë të ditur vendimet e reja nga Komite

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndejkur nga afër mëngjesin e sotëm vaksinimin masiv në sheshin "Skë

Sipas MeteoAlb vendi sot do të vijojë të jetë në ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, të cilat do të sjellin kthjellime në pje

Qendra për Zhvillimin e Shoqërisë Civile Durrës (CSDC) pjesë e Rrjetit POP (Përballja e Ofertave Politike), në kuadër të Zgjedhjeve Parla

Mjeku psikiatër i spitalit të Krujës, Përparim Pengili, ka ndërruar jetë sot nga COVID-19 në moshën 72-vjeçare.

Sekuestrohen rreth 143 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë dhe arrestohen në flagrancë 2 administratorët e kompanisë pritëse të n

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 6 persona nga COVID-19, ndërsa janë raportuar 360 raste të rej

Krimi horror që tronditi opinionin publik paraditen e sotme, ku një grua në Kavajë u gjet e djegur në makinë, ndërsa bashkëshorti i saj i

Administratori i "Masabi Fruits", Erjon Peti ka folur ekskluzivisht për konteinerin me 200 kg kokainë që është kapur në portin e Durrësit

Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror ka reaguar sërish sot në një deklaratë për media pas vendimit të Gjykatës së Tiranës, q