Reshje të shumta shiu/ Prurjet drejt nivelit maksimal në kaskadën e lumit Drin

28/01/2021 - 12:58

Reshjet e shumta në të gjithë vendin kanë sjellë rritje të prurjeve në Kaskadën e Drinit.

Niveli i ujit është drejt nivelit maksimal në hecin e Fierzës,  Komanit dhe Vaut të Dejës. Prodhimi total plotëson të gjithë kërkesën për energji elektrike të konsumit për vendin.

Përditësim i situatës:

Situata në kaskadën e lumit Drin, datë 28.01.2021, ora 08:00 ; Nivelet në liqenet e Kaskadës së Drinit janë:  Hec Fierzë 290.58 mmnd, ( kuota max. 296 mmnd ) Hec Koman 172.85 mmnd, ( kuota max. 175.5 mmnd ) Hec Vau i Dejës 74.55 mmnd ( kuota max. 76 mmnd )

Prodhimi në të tre Hec-et është : Hec Fierzë, 8.400 MWh (ditor) Hec Koman, 13.587 MWh (ditor)Hec Vau i Dejës, 4.320 MWh (ditor)

Prodhimi total plotëson të gjithë kërkesën për energji elektrike të konsumit për vendin. Aktualisht prurjet natyrore në kaskadë janë 975 m3/s. Shkarkimet nga prodhimi dhe portat e shkarkimit janë: Hec Fierzë – 476 m3/s nga prodhimi, 0 m3/s shkarkime nga portat. Hec Koman – 673 m3/s nga prodhimi, 0 m3/s shkarkime nga portat. Hec Vau i Dejës – 441m3/s nga prodhimi, 500 m3/s shkarkime nga portat. KESH do të vijojë të monitorojë situatën duke garantuar sigurinë e plotë të digave,  furnizimin me energji elektrike të konsumatorit vendas dhe shmangien e ndikimit negativ të shkarkimeve në zonën e nën-Shkodrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Europian i ka kërkuar sqarime qeverisë shqiptare pas marrëveshjes me kompaninë “Emaar” nga Emiratet e Bashkuara Arabe për dhëni

Detaje të reja zbardhen në lidhje me ndarjen e parakoshme nga jeta të 27-vjepares Ariola Sakollari për shkak të Covid-19. 

Proçedohen penalisht 10 shtetas në Kukës për aktivitete të paligjshme.

Këshilli i Lartë Gjyqësor pritet të japë sot vendimin për kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë lidhur me shkarkimin nga detyra t

Ky është momenti i aksidentit të çuditshëm në Durrës, i cili ndodhi paraditen e djeshme në lagjen nr.11 të qytetit bregdetar.

Pas vendimit të mjekut Tritan Kalo për t’u larguar nga Komiteti i Ekspertëve ka reaguar doktori Erion Dasho.

Mjeku i njohur infeksionit, Tritan Kalo ka njoftuar përmes një postimi në rrjete sociale se është larguar nga Komiteti Teknik i Ekspertëv

Orët e para të ditës së sotme do të dominohen nga kthjellimet në të gjithë Shqipërinë sipas MeteoAlb.

Brenda muajit maj pritet të përfundojë ndërtimi i rrjetit rrugor dhe infrastrukturës urbane në Spitallë, ku do të ndërtohet lagjja e re p

Në ambientet e sallës së Këshillit Bashkiak u zhvillua paraditen e kësaj të mërkure dëgjesa publike me grupet e interesit dhe pjesë të sh