Presidenti Emmanuel Macron është filmuar mbrëmjen e së hënës pas fjalimit tij, duke kënduar në mes të rrugës me kalimtarët.

Videoja u publikua në një kohë kur Macron po përpiqet të kapërcejë një krizë të lidhur me reformën e pensioneve që po dëmton popullaritetin e tij.

Videoja është postuar nga një organizatë që sipas gazetës Liberation ka lidhje me të djathtën ekstreme.

Megjithatë, burime të Macron-it sigurojnë se presidenti nuk i njihte kalimtarët që e ftuan të këndonte me ta.

Sipas Le Point, Macron ishte duke ecur në mbrëmje me gruan e tij në rrugën Notre-Dame-des-Shames në zonën e 6-të të Parisit, e cila është rreth tre kilometra nga pallati presidencial. Më pas ai u takua me një grup njerëzish që e ftuan të këndonte me ta, siç i tha një prej “koristëve” Valeurs actuelles.

Shumë përdorues të internetit menduan se ishte një montazh ose një falsifikim i thellë.

Macron, pasi mbrojti më parë reformën e tij të diskutueshme, e gjeti veten duke kënduar Le Refuge të Edmond Duplan, një këngë tradicionale pireneane që i pëlqen, thanë burimet.

Një video e parë u postua pak pas mesnate në faqen e Facebook të Projet Canto, një organizatë me të njëjtin emër.

Videoja shoqërohet me mbishkrimin: “Vetëm mafia dhe Projet Canto mund të shantazhojnë një president”. Kjo organizatë e cilëson veten si një mbrojtëse e trashëgimisë kulturore, e cila ruan këngët tradicionale duke i dixhitalizuar ato.