Vijon rritja e të infektuarve në Itali, 10925 raste të reja dhe 47 viktima

17/10/2020 - 19:35

 Në 24 orët e fundit janë regjistruar 10 925 të infektuar  e 47 viktima nga Covid në Itali. Numri i të infektuarve prej disa ditësh vazhdon të shënojë rritje disa pas dite, duke kapërcyer mbi 400 mijë të infektuar nga Covid-19.

Në rritje është dhe numri i të infektuarve aktivë në Itali që deri më sot ka arritur më 116 935. Shqetësuese shfaqet dhe situata e personave të infektuar në regjim spital në Itali, nurmi i të cilëve shkon ditë pas dite në rritje, po ashtu dhe i atyre në repartet e terapisë intensive.

Në 24 orët e fundit Italia ka kryer rreth 163 mijë tampone e rajonet me numrin më të lartë të personave të infektuar shfaqen Lombardia me 2664 raste më shumë, Campania me 1410, Lazio me 994 e Toskana me 910 të infektuar.

Në 24 orët e fundit është ulur numri i personave të shëruar në krahasim me një ditë më parë. Janë 1255 të shëruar nga Covid më shumë, kundrejt 1908 që ishin dje.

Numri i viktimave nga Covid në Itali ka arritur deri më sot në 36 474 e i të infektuarve në 402 536. Numri i përgjithshëm i të shëruarve është 249,127.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Bilanci ditor i viktimave nga koronavirusi në Evropë është rritur me thuajse 40 për qind krahasuar me një javë më parë" – tha O

Kancelarja Angela Merkel ka thënë se mungesa e disiplinës ndaj COVID-19 e ka çuar Gjermaninë në një situatë “të vështirë”.

Belgjika është në prag të një katastrofe të koronavirusit, pasi një zyrtar i lartë i Shëndetësisë paralajmëroi se vendit mund t’i mbarojë

Autoritetet franceze kanë evakuuar zonën pranë Harkut të Triumfit pas një alarmi për bombë.

Vijojne shifrat tragjike nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit në vendin fqinj janë regjistruar 21,994 raste të reja me Covid.

Është përshkallëzuar lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Rusia është një nga vendet më të prekura nga COVID-19.

Qeveria e Çekisë vendosi orë policore nga 21:00 deri në 05:00 si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Një tërmet me fuqi prej 5,2 ballë sipas shkallës Rihter ka goditur Iranin.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se braktisja e përpjekjeve për të kontrol