Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia me anë të një pakti historik të sigurisë në Azi-Paqësorin, kanë filluar përpjekjet për të kundërshtuar Kinën.

Australia do të ndërtojë një nëndetëse me energji bërthamore për herë të parë, duke përdorur teknologjinë e ofruar nga SHBA.

Pakti “Aukus”, i cili gjithashtu do të mbulojë AI dhe teknologji të tjera, është një nga partneritetet më të mëdha të mbrojtjes të vendeve në dekada, thonë analistët.

Kina e ka dënuar marrëveshjen si “jashtëzakonisht të papërgjegjshme”. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian tha se minon seriozisht paqen dhe stabilitetin rajonal dhe intensifikon garën e armatimit.

Ambasada e Kinës në Uashington akuzoi vendet për një “mentalitet të Luftës së Ftohtë dhe paragjykime ideologjike”.