Emiratet e Bashkuara Arabe po regjistrojnë shiun më të dendur ndonjëherë pas një stuhie të fortë që goditi vendin ditën e të hënën (15 prill), duke vrarë të paktën një person si dhe duke shkaktuar dëme në shtëpi dhe biznese si dhe duke bllokuar udhëtimin ajror.

Sipas ‘Indian express’, shiu ishte “një ngjarje historike e motit” që tejkaloi “çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave në 1949″ – që ishte përpara se Emiratet e Bashkuara Arabe të themeloheshin.

Shirat e dendur janë të pazakonta në Emiratet e Bashkuara Arabe, i cili është një vend i thatë, i Gadishullit Arabik.

Megjithatë, ato ndodhin herë pas here në rajon gjatë muajve më të ftohtë të dimrit.

Cfare ndodhi?

Stuhitë filluan të hënën në mbrëmje dhe të martën në mbrëmje ishin hedhur më shumë se 142 milimetra (mm) shi në qytetin e shkretëtirës së Dubait.

Një vit mesatarisht sheh 94.7 milimetra shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë, i cili regjistroi më shumë se 80 milionë vizitorë në 2023.

Shirat e dendur çuan në ndërprerje të udhëtimit ajror pasi fluturimet ose u devijuan ose u vonuan.

Sipas autoriteteve të aeroportit, operacionet u pezulluan përkohësisht për 25 minuta pasditen e së martës. Edhe pse shirat e dendur u qetësuan deri të martën vonë, ndërprerjet vazhduan deri të mërkurën.

Në të gjithë Dubain, shtëpitë u përmbytën dhe automjetet u braktisën në rrugë. Qendrat tregtare të njohura si Dubai Mall dhe Mall of the Emirates u përmbytën gjithashtu. Shkollat ​​u mbyllën në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe. Në Dubai, qeveria zgjati punën nga shtëpia për punonjësit e saj deri të mërkurën.

Çfarë shkaktoi shirat e dendur?

Arsyeja kryesore për këto shira të dendur ishte një sistem stuhi, i cili po kalonte përmes gadishullit arab dhe po lëvizte nëpër Gjirin e Omanit. Sipas një raporti nga AP, shirat mund të ishin përkeqësuar nga mbjellja e reve, një proces i spërkatjes së përzierjeve të kripës në re që do të rezultonte në kondensimin e reve dhe përfundimisht do të shkaktonte reshje.

A është ndryshimi i klimës përgjegjës për ngjarjen?

Disa ekspertë kanë treguar se temperaturat në rritje globale mund të jenë gjithashtu fajtore. Temperaturat më të larta shkaktojnë avullimin e ujit jo vetëm nga toka, por edhe nga oqeanet dhe trupat e tjerë ujorë, që do të thotë se një atmosferë më e ngrohtë mban më shumë lagështi.

Studimet kanë zbuluar se për çdo 1 gradë Celsius rritje të temperaturës mesatare, atmosfera mund të mbajë rreth 7% më shumë lagështi. Kjo i bën stuhitë më të rrezikshme pasi çon në një rritje të intensitetit, kohëzgjatjes dhe/ose shpeshtësisë së reshjeve, të cilat në fund mund të shkaktojnë përmbytje të rënda.