Një 53-vjeçar ka rënë në prangat e policisë në Shkodër pasi kishte bërë një deklaratë të rreme lidhur me një vrasje në lokalin e tij, në vitin 2022.

G.T., ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Shkodrës kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Në shkurt të vitit 2022 në lokalin e 53-vjeçarit u ekzekutua shtetasi P.T., 47 vjeç.

Kur u mor në pyetje G.T. dha një dëshmi të rreme përpara prokurorit për rrethanat e vrasjes së 47 vjeçarit.

Njoftimi i Policisë:

Shkodër

Dha deklaratë të rreme për vrasjen e ndodhur në lokalin e tij, në shkurt të vitit 2022, kapet dhe vihet në pranga 53-vjeçari i shpallur në kërkim.

Në vijim të kërkimeve të mbështetura nga inteligjenca policore, për lokalizimin, kapjen dhe vënien në pranga të shtetasve të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të DVP Shkodër, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, kanë lokalizuar, kapur dhe vënë në pranga shtetasin G. T., 53 vjeç, banues në fshatin Grudë e Re, Shkodër.

Gjykata e Shkodrës, me vendimin e datës 11.07.2022, ka caktuar ndaj këtij shtetasi, masën e sigurisë “Arrest në burg”, pasi ka dhënë dëshmi të rreme përpara prokurorit, për rrethanat e vrasjes së shtetasit P. T., 47 vjeç, ngjarje e ndodhur më datë 13.02.2022, në lokalin e 53-vjeçarit.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Deklarata e rreme përpara prokurorit”.