1. Zvogëlon rrezikun e diabetit

Një shëtitje e shpejtë mund t’ju ndihmojë të digjni rreth 300 kalori. Ju ndihmon të humbni yndyrën e trupit dhe të përdorni sheqernat e ruajtura. Sa më gjatë të ecni, aq më shumë kalori do të digjni.

Përveç kësaj, shëtitjet në mëngjes ndihmojnë gjithashtu në frenimin e dhëmbëve të ëmbël. Ndihmon në uljen e dëshirave për sheqer dhe është i dobishëm për shëndetin tonë. Me përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak, ju mund të zvogëloni rrezikun e diabetit të tipit 2.

Ecja e mëngjesit ndihmon në rregullimin e funksionimit të insulinës dhe glukagonit në trup. Këto hormone janë përgjegjëse për thithjen e glukozës në enët e gjakut. Prandaj, shëtitjet e rregullta ndihmojnë në uljen e rezistencës ndaj insulinës dhe përmirësimin e diabetit.

  1. Ju ndihmon të flini më mirë

A po luftoni me netët pa gjumë dhe të shqetësuar? Hulumtimet thonë se një orar i rregullt i ecjes në mëngjes mund t’ju ndihmojë. Ndihmon për të qetësuar mendjen tuaj dhe për të përdorur energjinë e ruajtur në trupin tuaj. Përveç kësaj, ndihmon trupin tuaj të qëndrojë aktiv gjatë gjithë ditës. Si rezultat, ju mund të bëni një gjumë të qetë gjatë natës.

Ecja përdor energjinë e ruajtur nga trupi dhe e lë trupin tuaj të lodhur. Ndodh kryesisht në rastet e personave që nuk janë aq aktiv fizikisht. Tani, pas çdo aktiviteti, trupi juaj ka nevojë për pushim. Dhe kështu ecja e rregullt ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit dhe ju jep gjumë të shëndoshë.

  1. Rrit kapacitetin e mushkërive

Studimi zbulon se ecja mund t’i ndihmojë mushkëritë tuaja të pompojnë më shumë oksigjen, në varësi të shpejtësisë dhe terrenit tuaj. Ecja ndihmon në rritjen e rezervës së energjisë në qelizat tuaja dhe rritjen e kapacitetit të mbajtjes së oksigjenit të mushkërive tuaja.

Si rezultat, rrit kapacitetin tuaj të mushkërive. Përveç kësaj, ndihmon në përmirësimin e furnizimit me oksigjen në të gjitha organet e trupit.

  1. Ecja përmirëson funksionin e trurit

Ecja e rregullt e shpejtë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrjedhjen e oksigjenit në trup. Gjithashtu ul nivelin e stresit.

Si rezultat, vëllimi i trurit tuaj rritet dhe ndihmon në përmirësimin e funksionit të trurit tuaj. Është e rëndësishme për parandalimin e çështjeve të mundshme të shëndetit mendor në të ardhmen si degjenerimi i kujtesës, demenca dhe Alzheimer.

  1. Ecja në mëngjes mund të ndihmojë në trajtimin e depresionit

Prodhimi i pamjaftueshëm i ilaçeve natyrale të dhimbjes ose hormoneve që balancojnë stresin, endorfinat në trupin tonë mund të çojnë në depresion. Një shëtitje 45 minuta në mëngjes çdo ditë mund të ndihmojë në lirimin dhe rrjedhën e duhur të endorfinës në trupin tuaj.

Do të ndihmojë në zbutjen e simptomave të depresionit duke ju bërë energjikë, pozitivë dhe të gëzuar. Gjithashtu redukton ankthin dhe nervozizmin tuaj, duke ju lejuar të qëndroni më proaktivë.

Hapi i parë për të luftuar depresionin është të dilni nga shtëpia dhe të ecni. Një gjendje shpirtërore në depresion nuk do t’ju lejojë lehtësisht të dilni nga shtëpia për një shëtitje.

  1. Ecja ul rrezikun për shëndetin e zemrës

Nëse keni presion të lartë të gjakut ose nivelet e triglicerideve janë mbi mesataren, është koha të filloni të ecni. Një shëtitje e rregullt mund t’i ruajë të dyja. Meqenëse ushtrimet e rënda janë të kufizuara, format e lehta të ushtrimeve, si ecja, janë shumë efektive.

Një ecje e thjeshtë e shpejtë çdo mëngjes mund t’ju ndihmojë të mbani presionin e gjakut dhe të zvogëloni rrezikun e goditjes në zemër. Përmirëson qarkullimin e gjakut.

  1. Një orar i rregullt i ecjes i mban arteriet tuaja të pastra

Njerëzit në rrezik të aterosklerozës përfitojnë shumë nga shëtitjet e rregullta. Ateroskleroza është një sëmundje që shfaqet kur arteriet në trurin, gjymtyrët, zemrën, veshkat ose mëlçinë tuaj bllokohen me pllaka ose depozitime kolesteroli. Ai kufizon furnizimin me gjak dhe oksigjen në organet kritike dhe përfundimisht mund të çojë në dështime të shumta të organeve.

Ecja ndihmon në reduktimin e formimit të pllakave në enët e gjakut. Si rezultat, zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër. Shëtitjet e rregullta në mëngjes mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e niveleve të kolesterolit dhe parandalimin e depozitimit të pllakave në arterie.

  1. Ecja lehtëson dhimbjet e muskujve dhe kyçeve

Bërrylat, gjunjët dhe ijet tuaja janë më të prirur ndaj dhimbjeve të kyçeve kur rriteni. Shpesh e shoqërojnë muskujt e lënduar. Përveç kësaj, ju gjithashtu filloni të humbni densitetin e kockave, duke i bërë ato të dobëta dhe të brishta. Ecja e shpejtë është shumë e dobishme në trajtimin e artritit dhe osteoporozës.

Ecja u jep lëvizje të mjaftueshme nyjeve dhe muskujve. Gjithashtu u jep atyre energji të mjaftueshme për të lehtësuar ngurtësinë dhe dhimbjen. Përveç kësaj, ecja ndihmon në lubrifikimin dhe forcimin e kyçeve dhe muskujve. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe kyçeve.

  1. Ecja në mëngjes zvogëlon rrezikun e kancerit

Sipas një studimi, shëtitjet e rregullta në mëngjes luajnë një rol jetik në ruajtjen e peshës trupore të shëndetshme. Kjo ndihmon në reduktimin e rrezikut të kancerit të gjirit dhe kancereve të tjera endometriale. Gjithashtu ndihmon në lehtësimin e lodhjes nga kanceri. Përveç kësaj, një mënyrë jetese aktive, imuniteti i përmirësuar dhe qarkullimi më i mirë i gjakut zbusin rrezikun e formimit të qelizave kancerogjene.

  1. Ecja e bën lëkurën tuaj më të shëndetshme

Kur lëkura juaj nuk ka furnizim të mjaftueshëm me gjak, ajo ndeshet me akne, puçrra, rrudha dhe vija të holla. Ai gjithashtu bën që nivelet e hormoneve tuaja të rriten. Ecja përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ju ndihmon të përdorni më mirë oksigjenin. Si rezultat, lëkura juaj gradualisht fillon të shkëlqejë dhe të duket më e shëndetshme se më parë.