Për të bindur Neymarin të largohej nga Liga 1 e Francës dhe të bashkohej me Saudi Pro League, klubi i tij i ri, Al Hilal, duhej të jepte shpërblimin e paimagjinueshëm, duke e trajtuar si një mbret të futbollit.

Ylli brazilian 31-vjeçar thuhet se ka marrë një rezidencë me staf, një flotë makinash luksoze dhe akses në një avion privat, si dhe shpërblime për fitoret e ekipit dhe postimet në mediat sociale dhe leje për të jetuar me të dashurën e tij, e cila është e kufizuar sipas ligjit islam.

Kjo është e gjitha në krye të 80 milionë dollarëve të vlerësuar në kompensim në fushë (112 milionë dollarë të ardhura totale) që Neymar pritet të marrë për të luajtur këtë sezon.

Al Hilal mund ta përballojë atë. Klubi është një nga katër që Fondi i Investimeve Publike prej 700 miliardë dollarësh (asete) të Arabisë Saudite mori kontrollin në qershor.

Klubet Saudi Pro League shpenzuan vetëm 1 miliard dollarë për të blerë 94 lojtarë jashtë shtetit gjatë afatit kalimtar të verës 2023, sipas Deloitte.

Kjo nuk llogarit as shumat marramendëse të ofruara për lojtarët që refuzuan të largoheshin nga klubet e tyre evropiane, duke përfshirë një paketë prej 1.1 miliardë dollarësh që thuhet se u ofrua për të tërhequr Kylian Mbappé nga Paris-Saint Germain për një vit ose tre për 1.6 miliardë dollarë. Marrëveshje miliardëshe iu dorëzua Lionel Messit përpara se ai të vendoste të shkonte në South Beach.

Në total, njëmbëdhjetë futbollistët më të paguar në botë parashikohet të fitojnë 995 milionë dollarë këtë sezon para taksave dhe tarifave të agjentëve, me pesë që kalojnë shifrën nëntëshifrore.

Kjo është një rritje mahnitëse prej 53% krahasuar me listën e vitit të kaluar, e cila renditi dhjetë lojtarë me një rekord prej 652 milionë dollarësh së bashku.

Lojtarët e Saudi Pro League pretenduan katër vende këtë vit dhe përbëjnë më shumë se gjysmën e totalit të vitit 2023, kryesisht për shkak të marrëveshjeve të tyre fitimprurëse në fushë.

Cristiano Ronaldo, i cili kryesoi listën e futbollistëve më të paguar në vitin 2021, mban vendin e parë me 260 milionë dollarë.

Vendimi i tij për t’u zhvendosur në Al Nassr të Arabisë Saudite në fillim të këtij viti, pas një ndarjeje me Manchester United, në fakt nisi eksodin në Mbretëri.

Ronaldo parashikohet të fitojë 200 milionë dollarë në fushë, por marrëveshja e tij besohet të përfshijë pagat e lojës, si dhe stimuj financiarë nga marrëveshjet tregtare të lehtësuara nga klubi.

Dhe ndërsa Al Nassr ka të ngjarë të blejë një pjesë të të drejtave të tij të imazhit, Ronaldo ende mban një portofol fitimprurës miratimi (përfshirë Nike dhe Jacob & Co), duke fituar rreth 60 milionë dollarë në vit.

11 lojtarët më të paguar në botë për vitin 2023

1.    Cristiano Ronaldo 260 milionë dollarë

2.    Lionel Messi 135 milionë dollarë

3.    Neymar Jr. 112 milionë dollarë

4.    Kylian Mbappé 110 milionë dollarë

5.    Karim Benzema 106 milionë dollarë

6.    Erling Haaland 58 milionë dollarë

7.    Mohamed Salah 53 milionë dollarë

8.    Sadio Mané 52 milionë dollarë

9.    Kevin De Bruyne 39 milionë dollarë

10.                       Harry Kane 36 milionë dollarë

11.                       Robert Lewandowski 34 milionë dollarë