Igor Tudor është një hap larg pankinës së Napolit. Pas takimit të hënën me Aurelio de Laurentiis, palët kanë arritur një marrëveshje për një kontratë njëvjeçare (deri në qershor 2024) me një opsion për sezonin në vijim, i cili do të niste në rast të rezultateve pozitive në këtë kampionat. 

Tudor dhe agjenti i tij do të qëndrojnë në Romë në pritje të vendimit përfundimtar të numrit një të Napolit, por tymi i bardhë duket i dukshëm në këtë moment. 

Alternativat e mundshme, nëse marrëveshja dështon në mënyrë të paparashikueshme, do të ishin Walter Mazzarri dhe Fabio Cannavaro.

Në çdo rast, njoftimi duhet të jetë çështje orësh, koha e nevojshme për t’i dhënë fund lidhjes me Rudi Garcia, i cili ka një kontratë dyvjeçare me vlerë 2.8 milionë euro me një klauzolë që megjithatë do t’i lejonte Napolit t’i jepte fund lidhjes një vit më herët dhe vendosi vulën përfundimtare në marrëveshjen me Tudorin. 

I aftë për t’u dhënë rregull dhe një plan loje skuadrave të tij, Tudor përfaqëson njeriun e përsosur për një Napoli që duhet rigjallëruar, por plot cilësi. 

Dhe mbi të gjitha i dëshpëruar nga trajtimi i Rudi Garcias, i cili dukej se kishte arritur fundin disa kohë më parë.

Vlerësimi i De Laurentiis për francezin tashmë kishte arritur pikën më të ulët, aq sa mediat flasin për një president të tërbuar dhe përçmues në dhomat e zhveshjes gjatë intervalit të ndeshjes dhe pas humbjes kundër Empolit.

Objektivi i vërtetë i kampionëve të Italisë ishte Conte, i cili gjithashtu u kontaktua javët e fundit: italiani megjithatë refuzoi, duke qenë se nuk synonte të merrte një ekip kur kampionati është në vazhdim. 

Më pas radha e Tudorit që në Itali, si trajner i parë, nuk tradhtoi as në Udine, as në Verona. Para se të arrinte vendin e tretë në Ligue 1 me Marsejën. 

Gjithsesi De Laurentiis takon edhe Mazzarri-n, por ende nuk i ka zgjidhur rezervat e tij.