Pas letrës që përmbante një gëzhojë të zbrazët të marrë nga dy ish-presidentët e Sampdorias Massimo Ferrero dhe Edoardo Garrone, ditën e djeshme në të njëjtën adresë mbërriti një letër me dorëshkrimin e së cilës, megjithatë, do të dukej ndryshe, në të cilën një përson anonim kërkon falje për gjestin, duke telefonuar vetë tifozi i penduar. Ferrero ndërkohë ka vendosur t’i bëjë thirrje tifozerisë së Sampdorias. “Të dashur fansa, mos më kërcënoni, nuk po e them se kam frikë. Unë jam 70 vjeç, doni të më vrisni? Unë jam një i vdekur duke ecur. Duke parë një Sampdoria si kjo më ka vrarë tashmë. Ju lutem, jo dhunë. Nëse doni, unë do të vij të shikoj një ndeshje, kështu që nëse dal i gjallë do të thotë se kemi bërë paqe, përndryshe do të dalë me barelë. Kam marrë tre plumba në shtëpi, dy prej tyre tre vjet më parë në një zarf që më thoshte se po më vrisnin dhe së fundmi erdhi një tjetër që më kërcënoi mua dhe Garronen.

Ai humbi shumë para, u ofrua të na ndihmojë, unë jam i pari që them se nuk ka lidhje me të dhe e falenderoj për këtë. Ai tashmë e shpëtoi Sampdorian rreth 12 vjet më parë dhe i është ofruar ta bëjë këtë edhe tani. Duhet t’i themi faleminderit Garrones, nëse shkojmë ta falenderojmë, ai na jep dorën. Një plumb më ka goditur mua dhe atë, kjo është e keqe nuk është futboll, nuk është sport. Këto kërcënime i kam denoncuar dhe nga të gjithë fansat kundër meje morën guximin të më thonë se nëse shkoj në Genoa, ata duhet të më ndalojnë, por ndoshta duhet të ndalojmë këta tifozë të dhunshëm dhe të mos i lënë më të hyjnë në stadium, kam fëmijë, kemi fëmijë, kam frikë të shkoj. Samp duhet të qëndrojë në Serinë A, për këtë trajner që është shumë i mirë dhe për djemtë tanë që po përpiqen shumë”, ka përfunduar Ferrero.