I riu rus ia ka vënë zjarrin vetes në protestë ndaj rekrutimeve për luftën në Ukrainë, para zyrave të ushtrisë në Shën Petersburg, shkruajnë mediat e huaja.

24-vjeçari Ruslan Palitsyn u dërgua me urgjencë dje në spitalin e Dzhanelidze ku u njoftua se kishte pësuar 90 përqind djegie në trup dhe po mbahej në kujdes intensiv.

Zyrat e rekrutimit pranë së cilave ndodhi ngjarja, mbledhin ushtarë për të dërguar në luftën e Ukrainës por nuk është e qartë nëse Palitsyn ishte urdhëruar të paraqitej.

Ai kishte ardhur në Shën Petersburg qyteti tij i lindjes, Krasnoyarsk në Siberi.

Mediat vendase e përshkruanin atë si muzikant, kërcimtar e performues në rrjetet sociale. I riu ka kryer disa role filmike dhe në reklamat televizive.