Ka zgjatur vetëm pak orë plani i inskenimit.

Një i ri grek ka denoncuar në polici se ka rënë pre e grabitjes. Protothema shkruan se i riu ka denoncuar në Polici pasditen e djeshme se ka mbetur viktimë e grabitësve, brenda shtëpisë së tij në zonën e Ano Polit.

Konkretisht, ai tha se tre persona të panjohur me kapuç hynë në banesën e tij dhe pasi e kishin imobilizuar, i rrëmbyen florinjtë dhe paratë që gjetën në zonë dhe u zhdukën.

Por skenari që i riu i tregoi policisë kishte kontradikta dhe në fund rezultoi se ai e shpiku incidentin, sepse i shpenzoi paratë e prindërve dhe duhej të justifikonte disi mungesën e tyre.

Ai me sa duket është penduar për dëshminë e tij dhe pas disa orësh është kthyer në departament dhe ka rrëfyer se ajo që ka thënë ishte gënjeshtër. Ai kishte shitur bizhuteritë e prindërve dhe kishte shpenzuar shumën prej 2000 eurosh.

Pavarësisht pendesës i riu u arrestua për dëshmi të rreme dhe do të vihet para drejtësisë. Protothema