Kostoja e sigurisë për Princin Harry dhe Meghan Markle mund të shkojë deri në 10 milionë dollarë në vit, thotë një ekspert.

Një tjetër paralajmëroi se çështja e mbrojtjes së tyre nuk mund të injorohet, duke përmendur vdekjen e Dianës në Paris, si një shembull kryesor i asaj që mund të ndodhë nëse bëhet bllokimi i sigurisë mbretërore, shkruan DailyMail.

Javën e kaluar, Duka dhe Dukesha e Sussex-it ndezën një krizë në monarkinë britanike duke njoftuar se donin të zvogëlonin detyrat e tyre mbretërore dhe të kalonin më shumë kohë në Amerikën e Veriut, ndërsa gjithashtu do të bëheshin të pavarur financiarisht.

Por shqetësimi është ngritur se si do ta bëjnë këtë. Të hënën, pas bisedimeve për krizat të zhvilluara në Sandringham, Mbretëresha njoftoi: “Do të ketë një periudhë tranzicioni në të cilën çifti Sussex do të kalojë kohën në Kanada dhe Mbretërinë e Bashkuar”.

Ka pasur një mosmarrëveshje në rritje se kush do të marrë faturën vjetore të sigurisë së çiftit, ndërsa ata do të ndajnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanadasë.

Tani një ekspert i sigurisë ka paralajmëruar se mund të kushtojë 10 milionë dollarë në vit.

Chris Matthews, dikur pjesëtar i Policisë Kanadeze të Montuar për Mbretërinë dhe i cili ka punuar në mbrojtjen e vizitorëve në Kanada siç është Familja Mbretërore, ka vlerësuar masat e sigurisë të kërkuara për Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it, të cilat do të ishin të ngjashme me ato të Kryeministrit.

Por ai paralajmëroi, në një intervistë me gazetën më të madhe të Kanadasë, “The Globe and Mail”, se siguria do të ishte më e kushtueshme pasi do të duhej ta rregullonin atë nga e para.

Ai tha: ‘Ata kanë nevojë për roje personale gjatë gjithë kohës. Ju duhet të paguani rrogat e atyre njerëzve. Ju duhet të paguani për automjetet ku ata udhëtojnë dhe avionët me te cilet udhëtojnë. Duhet të paguani për pajisjet e komunikimit që ata kërkojnë sepse duhet të jetë i sofistikuar në mënyrë që të mos i dëgjoni ata’.

Z. Matthews paralajmëroi gjithashtu se vendbanimi i tyre do të kishte të instaluar gardhe, së bashku me CCTV dhe alarmet – duke shtuar koston e sigurisë së tyre.

Shifra e tij është vetëm një vlerësim natyrisht dhe vlerësimet e tjera e kanë vendosur këtë shifër me një kosto shumë më të ulët.

Në fillim të kësaj jave, kryeministri kanadez Justin Trudeau ra dakord se taksapaguesit në vendin e tij duhet të paguanin për mbrojtjen e Princit Harry, Meghan dhe djalit të tyre Archie, ndërsa ata janë aty.

Z. Trudeau e ka siguruar Mbretëreshën që familja do të jetë e sigurt në Kanada, vend që pritet të paguajë rreth gjysmën e faturës vjetore të vlerësuar prej 1.3 milion dollarë – një shifër e bazuar në koston aktuale të Dukës dhe Dukeshës në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau ka postuar në Twitter para Krishtlindjes se Harry, Meghan dhe Archie tetë muajsh ‘ishin midis miqve dhe gjithmonë të mirëpritur këtu’.

Por dje gazeta më me ndikim e kombit dënoi ‘planin e paqartë dhe evolucionar të çiftit për t’u transferuar në Kanada duke mbetur pjesë e Familjes Mbretërore’, duke shtuar: ‘Përgjigja e qeverisë Trudeau duhet të jetë e thjeshtë dhe e përmbledhur: Jo’.

Nëse Duka dhe Dukesha vendosin të kalojnë pjesën më të madhe të kohës së tyre në Kanada, marrëveshjet e tyre të sigurisë nuk mund të injorohen, ka paralajmëruar një burim me përvojë të drejtpërdrejtë të trajtimit të çështjeve mbretërore.

Duke folur për “National Post”, burimi tha se ‘skenari i makthit’ i një ngjarjeje të tmerrshme që i ndodhi Princit Harry dhe Meghan Markle në Kanada e bën të pamundur që Kanadaja thjesht të injorojë këtë çështje.

“Ne nuk duam një Diana të radhës në një tunel në Paris”, tha burimi. Por nëse ata kanë vendosur të tërhiqen nga detyrat Mbretërore, atëherë kostoja e sigurisë së tyre mund të jetë e vështirë të justifikohet, shtuan ata.

Por të tjerët kanë sugjeruar se kostoja e sigurisë së tyre nuk do të ishte shumë e një ngarkese për taksapaguesit kanadez.

Në një editorial, Matt Gurney i gazetës kanadeze “National Post” paralajmëroi se vendimi i çiftit mbretëror për t’u zhvendosur në Kanada kishte ‘zbuluar një nga elementët më të shëmtuar të karakterit kombëtar kanadez’.

Ai e etiketoi vendin një “komb të banesave të lira”, duke pranuar se megjithëse nuk ka “ndonjë vlerësim të vështirë të kostos së taksapaguesit kanadez, nëse çifti mbretëror zhvendoset në Kanada”, nuk do të ishte e rëndësishme.

Ai tha: ‘Nëse marrim vlerësimin e nivelit më të ulët prej 1.7 milion dollarë në vit, kostot e sigurimit të mbretërve do të rezultojnë të jenë afro 4.5 cent për frymë”.

“Nëse llogaritim i bie më pak se dy pene në muaj për qytetarët”, shtoi ai tutje.

Ai tha se nëse qarku kishte një ‘respekt më të shëndetshëm’ për institucionet e veta dhe ‘e merrte veten seriozisht si një vend’, atëherë nuk do të debatonte për një çështje të tillë.

Lajmi bëhet i ditur pasi Harry dhe Meghan u detyruan të tërhiqnin një pretendim se ata ishin ‘njerëz të mbrojtur ndërkombëtarisht’ të drejtë për truprojat kudo që të shkonin.

Ka pasur një mosmarrëveshje në rritje se kush do të marrë faturën vjetore të sigurisë së çiftit, ndërsa ata pritet të kalojnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Kanadasë.

Duka dhe Dukesha e Sussex e bënë lajmërimin në faqen e tyre të internetit Sussexroyal.com të mërkurën e javës së kaluar.

Por fraza u fshi disa orë më vonë.

Dje një ekspert juridik tha se çifti bëri një gabim duke supozuar se do të merrnin mbrojtje kudo ku jetojnë nëse nuk kryejnë më detyrat mbretërore.

Dai Davies, një ish-shef i lartë mbikëqyrës që drejtonte njësinë e mbrojtjes së familjes mbretërore të Metropolitanit, shtoi: ‘Besimi i lypësve naiviteti i tyre. Asnjëherë nuk kam dëgjuar për shprehjen ‘njerëz të mbrojtur ndërkombëtarisht’”. /Telegrafi