Te Çekia ka optimizëm se mund të mposhtin Shqipërinë në “Air Albania”, për llogari të “Euro 2024”. Kapiteni Tomáš Souček deklaroi në konferencën për shtyp se tri pikët janë qëllimi i vetëm.

Pablo Zabaleta –“Ai ishte një futbollist i madh, kam luajtur te West Ham për gjashtë muaj dhe kjo më dha shumë përvojë, pastaj më mirëpriti në ekip. Më vjen mirë që e shoh pas ndeshjes me Shqipërinë dhe ai tha se na uron suksese me West Ham dhe po na shikon. Por nëse kjo i ndihmon dhe ata na njohin më mirë, kjo është më shumë pyetje për ta”.

Forma aktuale – “Më vjen mirë që gjërat kanë shkuar mirë kohët e fundit dhe shpresoj ta përcjell këtë edhe në kombëtare, sepse do të na duhej. Shpesh thuhet se duhet thyer. Dhe kjo vlen edhe për mua. Unë shënova dy gola nga goditjet e ndaluara dhe dy nga loja, kështu që shpresoj të vazhdoj”.

Goditjet standarde – “Çdo situatë është e rëndësishme, jo më pak situata standarde. Natyrisht, do të jemi të lumtur vetëm nëse do të dalim nga situata standarde, sepse kemi cilësinë për ta bërë këtë. Por kryesisht duam të fokusohemi drejtpërdrejt te loja dhe të shënojmë gol nga një situatë loje”.

Për çfarë rezultati keni ardhur? – “Ne duam të fitojmë! Të gjithë do të shkojmë në fushë me synimin për të marrë tri pikë dhe besoj se të gjithë do të bëjnë më të mirën për këtë”.

Sa fuqi ju tregoi Shqipëria në ndeshjen e parë? – “Të gjithë e kemi parë që shqiptarët kanë një cilësi të madhe individuale. Shumë lojtarë luajnë jashtë vendit në liga cilësore. Ata do të duan të tregojnë cilësinë e tyre edhe këtë herë, por besoj se jemi gati për këtë”.

Përgatitje për gjuajtjet e tyre nga distanca – “Me sa mbaj mend, ne luajtëm dy herë me ta dhe ata shënuan dy gola nga distanca. Ajo tregon vetëm cilësinë e tyre individuale. Ne kemi një portier që padyshim e di për këtë, kështu që besoj se mund ta përballojmë”.