Përmbytjet kanë përfshirë disa pjesë të Rusisë dhe Kazakistanit pasi lumi i tretë më i gjatë në Evropë shpërtheu brigjet e tij , duke detyruar më shumë se 100,000 njerëz të evakuohen dhe duke shkaktuar protesta kundër autoriteteve.

Lumi Ural, i cili rrjedh nga malet Urale të Rusisë përmes Kazakistanit në Detin Kaspik, u fry këtë javë nga shkrirja e borës, duke shkaktuar një përmbytje në dhjetëra qytete dhe e fshatra përgjatë kufirit.

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev tha se përmbytjet “mund të jenë fatkeqësia më e madhe për sa i përket shkallës dhe ndikimit të saj në më shumë se 80 vjet”. Në rajonin e Orenburgut të Rusisë, rreth 13,000 ndërtesa banimi u përmbytën, duke detyruar më shumë se 7,700 njerëz të evakuohen, tha qeveria lokale të mërkurën. Nivelet e ujit në qytetin e Orenburgut arritën në 996 centimetra sipas kryebashkiakut, shumë më tepër se niveli zyrtar kritik prej 930 centimetrash.

“Parashikimi është i pafavorshëm.Niveli i ujit vazhdon të rritet në zonat e prekura nga përmbytjet”, u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Kremlini tha se presidenti rus Vladimir Putin do të marrë të mërkurën raporte nga guvernatorët e tre rajoneve të prekura rëndë: Orenburg, Kurgan dhe Tyumen. Guvernatori i Kurgan paralajmëroi se rajoni po priste një fluks të madh uji nga e enjtja deri të dielën.

Banorët i kanë bërë apel vazhdimisht presidentit për ndihmë. Video postimet në mediat sociale treguan qindra protestues që u mblodhën jashtë bashkisë së qytetit në Orsk, Orenburg, duke brohoritur “Turp! Turp!” dhe “Putin, ndihmo!” Pamjet e tjera treguan demonstruesit që akuzonin shtetin se “nuk bën asgjë” dhe kritikonin kryetarin e bashkisë së qytetit, Vasily Kozupitsa.

Në një video, ministri i Situatave Emergjente i Rusisë, Aleksandr Kurenkov, pretendon se evakuimi ishte “shpallur një javë më parë” dhe se publiku “zgjodhi të mos largohej” sepse mendonte se ishte një “shaka”. Por, në një intervistë me një gazetë lokale, një banor i Orsk tha: “Kjo është marrëzi. Nuk kishte asnjë paralajmërim.”

Në jug të kufirit, më shumë se 96,000 njerëz janë evakuuar në Kazakistan, tha qeveria në një deklaratë. Gati 3,000 njerëz u transportuan me avion nga rajonet e goditura nga përmbytjet dhe më shumë se 7,600 po qëndrojnë në strehim të përkohshëm, sipas Yerassyl Saipash, një oficer i lartë në Ministrinë e Emergjencave Kazake.

Më shumë se 8.5 milion ton ujë të shkrirë janë pompuar, raportoi të mërkurën media shtetërore e Kazakistanit Kazinform. Putin dhe homologu i tij kazak folën për situatën të mërkurën, tha Kremlini.