Sulmi në zemër është bërë një nga shqetësimet kryesore shëndetësore.

Ka shumë faktorë përgjegjës për sulmet në zemër tek të rinjtë, duke përfshirë ndryshimin e stilit të jetesës. Dieta e shëndetshme dhe mënyra e jetesës aktive, shpesh rekomandohen për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme.

Duke theksuar të njëjtën gjë, dietologia indiane Anjali Mukerjee ka ndarë një postim në Instagram, recetën për një pije efektive që është e dobishme për zemrën tuaj. Në mbishkrim, ajo shprehet, “India është fjalë për fjalë kryeqyteti global i sëmundjeve të zemrës. Faktorët e ndryshimit të stilit të jetesës si rritja e duhanit, marrja e alkoolit, mënyra e jetesës sedentare, stresi, zgjedhjet e dobëta ushqimore, etj., kontribuojnë më tej në indianët e predispozuar gjenetikisht, duke qenë edhe më shumë i prirur ndaj sëmundjeve të zemrës. Një rezultat problematik me pasoja fatale është angina, e njohur gjerësisht si sulmi në zemër”.

Më tej ajo shkruan për anginë, e cila është një lloj dhimbjeje apo shqetësimi në gjoks që shkaktohet nga zvogëlimi i rrjedhjes së gjakut në muskulin e zemrës. Angina zakonisht shfaqet si shtrëngim, rëndim ose dhimbje shtrënguese në gjoks, thotë ajo.

Ushqimi ka një efekt terapeutik në sëmundjet e zemrës, disa ushqime kanë veti holluese të gjakut. Dietologia ka treguar recetën e një pije e cila ndihmon në sëmundjet e zemrës.

Përbërësit që ju nevojiten për lëngun Anti-Angina

Ananasi i freskët i copëtuar – 250 g
Pluhur fara liri (fara alsi) – 1 lugë gjelle.
Lëng limoni – 1 lugë
Xhenxhefil i freskët – 1 lugë gjelle
Kripë për shije
Përgatitja:

1.Merrni copat e ananasit dhe xhenxhefil dhe përzjejini bashkë që të përfitoni lëngun e freskët të ananasit.

  1. Kullojeni atë për dhe shtoni kripën, lëngun e limonit dhe pluhurin e farave të lirit. Shërbejeni të freskët dhe të mbushur me kuba akulli (nëse dëshironi).

Anxhali shtjellon gjithashtu rëndësinë e të gjithë përbërësve kryesorë që përdoren për të përgatitur këtë pije.

1) Ananasi

Për ananasin, ajo shprehet se fruti ka një sasi të lartë të bromelainës, e cila është një nga enzimat më të fuqishme për tretjen e proteinave. Bromelaina gjithashtu ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut nëpër zemër duke zgjeruar muskujt që rrethojnë enët kryesore të gjakut, diçka shumë e rëndësishme në trajtimin e anginës. Ananasi ka veprim kundër mpiksjes që mund të ndihmojë në parandalimin e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

2) Farat e lirit

A e dini se këto fara të dobishme janë të mbushura me vajra që shndërrohen në omega 3 në trup? Këto, nga ana tjetër, ndihmojnë në reduktimin e formimit të mpiksjes dhe mbajnë gjakun të hollë. Farat e lirit janë miqësore me zemrën dhe janë të pasura me acide yndyrore esenciale ose EFA.

3) Xhenxhefil

Ky është një nga përbërësit më të përdorur në çdo familje indiane. Duhet të dini se xhenxhefili ka një aftësi kundër mpiksjes. Gjithashtu, ajo luan një rol në hollimin e gjakut tuaj. Përbërësi aktiv i xhenxhefilit i quajtur zingiberene ka veti holluese të gjakut dhe ulje të kolesterolit. Kështu, xhenxhefili është shumë efektiv në trajtimin e sëmundjeve të zemrës.

4) Limon

Ky është një burim i shkëlqyer i vitaminës C, një nga antioksidantët më të fuqishëm dhe ka fitonutrientë unikë. Vitamina C parandalon zhvillimin dhe përparimin e aterosklerozës duke parandaluar kështu anginë.