Në pritje të Big Bang-ut të politikës shqiptare

21/11/2019 - 17:44

Nga Mentor Kikia

Politika shqiptare tani është në pikën e vlimit. Pas përplasjeve mes dy kampeve, (presidencë + opozitë) dhe (PS + pjesën më të madhe të opozitës parlamentare), në valle është përfshirë publikisht edhe DASH dhe përfaqësia e tij në Tiranë.

Pra nuk ka më mesazhe të koduara!

Meta i cilësoi sot ambasadorët që mbështesin Ramën si “grup i strukturuar diplomatik”. Për analogji, në Kodin Penal quhet “Grup i strukturuar kriminal”.

Beteja për të kontrolluar Gjykatën Kushtetuese qartësoi edhe më shumë palët rivale. Qytetarët tashmë janë thjesht spektatorë, pa asnjë mundësi të ndikojnë, pasi zgjedhjet e parakoshme nuk janë një opsion tani për tani. Por duket se kjo nuk do të jetë një ndeshje futbolli apo një proces elektoral, ku humbësi thjeshtë trishtohet. Kjo është një ndeshje gladiatorësh, ku humbësi ka një fat më të rëndë.

Lajmi i mirë është se kjo përplasje nuk ka më kthim pas. Asnjë marrëveshje nuk mund ta ndalë përplasjen e madhe që mund të jetë edhe “Big Bang”-u i politikës shqiptare.

E keqja ndodh që është edhe ilaçi i vetes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga e premtja deri të martën, në Durrës janë regjistruar 3 konflikte për motive të dobëta që tronditën opinionin publik.

Nga Kristo Huta

Eshtë per te ardhur keq qe shumë mjekë jane te pakenaqur nga mjekesia.

Nga Joni Myshketa*

Është ajo cka ne jemi brenda vetes.

Është ajo cka ne duam për të ardhmen tonë.

Nga Osman Stafa

Durrësi është si dallgë...

Përse pikërisht Durrësin!?

Megjithëse rreth një muaj më parë u përfol se kryeministri Edi Rama do të linte listën e kandidatëve të Vlorës për t’u përfshirë në atë t