Pse Leo 7-vjeçar nuk shkoi sot në shkollë...

17/09/2018 - 18:39

   Nga Klodiana Haxhiaj*

Leo 7 vjecar sot ma hengri zemren! Sot ky zog biond me syte bojeqelli duhet te ish ne klase te pare, me shoke e shoqe drejt nje te panjohure te bukur.. 

Ne fakt ai ish veshur me pantallona trecerekshe, sandale e bluze me menge te shkurtra te pastra (i paster e i lare), dhe erdhi aty tek kafe Flora me perqafoi sikur te ish im bir. 
Edhe mua edhe shoqen time. Menduam mos ish i ndonje klienti aty prane, por jo. Sa femije i embel. Na kerkoi ndonje monedhe dhe futej poshte krahut tim si zog. 
Leo na tha se lypte pasi ishte i madhi i kater femijeve, me e vogla motra ishte ende ne bark te nenes. Vetem i ati i punonte. 
I thashe pse nuk ke shkuar ne shkolle e me tha qe se kishin cuar e ai nuk e dinte pse. 
Me perqafonte pa pushim me krahet e vogla e trupin imcak sa shume dashuri donte. Dhe une i thashe qe te vije te jetoje me mua nese do, e do ti jepja cfare te donte ai, ta coja ne shkolle e skishte pse te lypte me. 
- Jo jo tha se po pres me padurim motren e vogel sa ta Linde mami. Tha qe mami i lypte se bashku me motren 5 vjecare dhe vellain 3 vjecar. 
Pak me vone ne lokal erdhi edhe motra e tij 5 vjecare. E lare e paster si i vellai. 
Pas Leos u afeksionuam te gjithe si kliente, mblodhi nje grusht leke duke falur dashuri duke na perqafuar e buzëqeshur me aq natyrshmeri. I vogli qe duke perqafuar ne jepte aq shume dashuri. E griva ne te puthur ne te dashur. 
Pas nje kohe u ngashëryem me Trendafile Visha se Jeta eshte kaq mizore dhe e pashpirt. Ky vogelush sot duhej te ish ne klase te pare ndersa Zoti jep femije atje ku nuk dine ku skane e smunden ti mbajne edukojne rritin e tu plotesojne kushtet. 
Per sherbimin social te Tiranes Leon e keni para kafe Flores! Une e dua shume ate femije me gjithçka qe ka!

*Marrë nga postimi në Facebook i gazetares

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Bledian Koka

Politika eshte grua, jo ku.v!

“Të lutem më shërbe shpejt se kam lënë makinën keq”. Është kjo fjalia që dëgjon rëndom nëpër njësi tregtare apo dyqane të Durrës

Ditët e para të mandatit të kryebashkiakes së parë femër në Durrës përveç kuriozitetit mëse të natyrshëm nga ana e stafit të bashkisë, po

Nga Ardi Omeri*

-S’ka mundësi. Ja mbylle të flas e të marr vesh ç’ka ndodhur.