"Vullnetarisht pranojmë të heqim dorë nga emri Çamëri!!!"

02/07/2018 - 19:36

   Gazetarja e njohur Edlira Gjoni, me eksperiencë të gjatë në punën me ndërkombëtarët, ka postuar një status në profilin e saj në Facebook, ku nënvizon se ndërsa vëmendja e artistëve, opinionit publik dhe qeverisë është e përqendruar tek Teatri Kombëtar, mediet fqinje raportojnë për shfaqjen me dyer të mbyllura andej kufirit.

Sipas paktit që bisedohet, duhet të heqim dorë nga deti, por edhe nga toka, kudo ku ka varre të kujtdo skeleti të vërtetë a të rremë që fqinjët u kanë vënë syrin t’i quajnë greke.

Qershia mbi tortë është shqiptare: Vullnetarisht pranojmë të heqim dorë nga emri Çamëri!!!! Do e fshijmë fare nga këngët, tekstet, bisedat, historitë e të moshuarve”, shkruan Gjoni.

E indinjuar me paaftësinë e qeverisë Rama dhe Rilindjes që sipas saj po shet edhe identitetin kombëtar, Gjoni shtron pyetjen: Si ta kthejmë Rilindjen në shina, para se t’i nxjerrë themelin edhe Shqipërisë, edhe shqiptarisë?

Postimi i plotë i Edlira Gjonit:

Mirë që jemi të dorëzuar e tē paaftë në arenën ndërkombëtare, po edhe pazaret i marrim vesh të fundit. Informohemi nga mediat “dashamirëse” fqinje, se tonat flenë gjumë.

Çorbë anti-shqiptare po gatuan ministri i jashtēm, teksa të gjithë merren me teatrin nē Tiranë. Ne këtej me teatro, gazetat fqinje raportojnë për shfaqjen me dyer të mbyllura andej kufirit.

Sipas tyre, duhet të shtrojmë tapet për një a dy mijë shqiptarët që e quajnë veten pakicë në Jug, ndërkohë që 400 mijë emigrantët tanë stigmatizohen rregullisht që nga viti 1990.

Sipas paktit që bisedohet, duhet të heqim dorë nga deti, por edhe nga toka, kudo ku ka varre të kujtdo skeleti të vërtetë a të rremë që fqinjët u kanë vënë syrin t’i quajnë greke.

Qershia mbi tortë është shqiptare: Vullnetarisht pranojmë të heqim dorë nga emri Çamëri!!!! Do e fshijmë fare nga këngët, tekstet, bisedat, historitë e të moshuarve.

Nga ligjërimi publik e historia zyrtare, po e po. Do ulen diplomatët tanë mendje-ndritur, së bashku me tutorët grekë në një krah e turq të krahun tjetër, të rishkruajnë historinë.

Siç nuk do ketë më “ofendime” për Perandorinë Osmane që “nuk e ka pushtuar, por ndihmuar Shqipërinë”, do kemi edhe tekste të reja historie ku jo masakra e genocid çam që nuk do përmenden, po as termi Çamëri nuk do gjendet më askund.

Me të shkruar jo e jo, po as në gojë mos guxoni ta zini si fjalë, se mërzitet Greqia. E po u mërzit, përbën provokim diplomatik e incident ndërkombëtar.

Ja që po na shesin edhe identitetin, e jo më ca metra tokë brenda vetes për Teatrin.

Si ta kthejmë Rilindjen në shina, para se t’i nxjerrë themelin edhe Shqipërisë, edhe shqiptarisë?

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Dr. Bledar Kurti

JA ÇDO TË THOTË TË JESH STUDENT NË KOSOVË:

Nga Lumturi Njala- Kercuku

Jam pikelluar pa dyshim, nga lajmi i ndarjes nga jeta te Shpresa PRODANIT.

In memoriam

Lamtumirë Shpresa, gjithnjë pranë nesh!

BUJAR QESJA

Një ndryshim 180 gradë krahasuar me protestën e 24 orëve më parë u vu re mbrëmjen e sotme në Durrës.

Tërmeti i mëngjesit të së dielës, ditës kur shumëkush prej nesh preferon të qëndrojë pak më gjatë në krevat, na riktheu dhe njëherë në vë